Czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może nie pojawić się miesiączka?

Mam 27 lat i jestem kobietą, od 9 września zażywam tabletki antykoncepcyjne Y****; biorę je od pierwszego dnia okresu tak jak zalecił lekarz. Zużyłam już całe opakowanie i zaczęłam nowe, a 12 wrzśnia powinnam dostać miesiączke, ale nadal nie mam. Czy to przez to, że zaczełam drugie opakowanie? Ja już tego nie rozumiem?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienia można się spodziewać 2-4 dnia przerwy w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych. To nie jest tak, że w niedzielę zażyje Pani ostatnią tabletkę, a już w poniedziałek dostanie Pani okres. Może on nastąpić (w tym przykładzie) we wtorek, środę, a nawet w czwartek i nie jest to nic niepokojącego (zwiazane jest to z tym, że po zaprzestaniu zażywania tabletek wysoki poziom hormonów jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się we krwi). Bez względu na to nowe opakowanie trzeba rozpocząć 7 dnia od skończenia poprzedniego (czyli w tym przykładzie - w niedzielę).

Jeżeli doustny preparat antykoncepcyjny był przyjmowany prawidłowo, brak krwawienia w okresie nieprzyjmowania tabletek nie musi oznaczać ciąży. Jednak trzeba ją wykluczyć - podczas wizyty u lekarza.

Pozdrawiam!