Antykoncepcja hormonalna a antybiotyk - czy powinnam była się dodatkowo zabezpieczać?

Dzień dobry, już od jakichś 10 miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne o nazwie R***. W ostatnią niedzielę, tj. 26 września, stomatolog przepisał mi antybiotyk na ropień o nazwie A***.  Zażywałam go codzienie do środy 29 września, po cztery tabletki dziennie, a dokładnie dwie po śniadaniu i dwie po kolacji. W piątek 1.10 zauważyłam niewielkie plamienia, które trwają aż do dziś. Czym są one spowodowane? Przyjmowaniem tego antybiotyku? W środę ostatni raz także odbywałam stosunek, nie używaliśmy dodatkowego zabezpieczenia, tylko tyle że wytrysk nie miał miejsca we mnie. Czy w takim wypadku możliwe jest duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Czy to wystarczy zamiast dodatkowej antykoncepcji? Dodam także, że dziś biorę ostatnią tabletkę blistra, a planowany okres powinien nastąpić we wtorek. Proszę o pomoc, ponieważ moj ginekolog przyjmuje tylko raz w tygodniu i nie mam do kogo zwrócić się z tym problemem. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Plamienia są spowodowane przyjmowaniem antybiotyku, ponieważ zmniejsza on skuteczność tabletek. Powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy) od pierwszego dnia stosowania antybiotyku aż do 7 dni po ostatniej dawce leku.
2. Stosunek przerywany NIE JEST metodą antykoncepcyjną. Przypadał w czasie zmniejszonej skuteczności tabletek. W związku z tym powinna Pani wykonać test ciążowy - zapłodnienie było bardzo prawdopodobne.