Czy produkty zero powodują wyrzut insuliny?

Czy produkty "zero" powodują wyrzut insuliny? Chodzi mi głównie o colę zero, czy napoje energetyczne bez cukru. Wiem, że nie są to zdrowe produkty, ale od czasu do czasu potrzebuję dodatkowego zastrzyku energii, a na kawę mój organizm niestety źle reaguje...

Dzień dobry,

Fachowa literatura wskazuje, że słodkie napoje zawierające sztuczne substancje słodzące wydają się w mniejszym stopniu stymulować wydzielanie insuliny, w porównaniu z substancjami słodzącymi pochodzenia naturalnego. Istnieją natomiast pewne przesłanki pozwalające sądzić, że sztuczne słodziki mogą wywoływać niekorzystne zmiany w składzie i funkcji mikroorganizmów jelitowych. Choć sztuczne substancje słodzące nie wpływają znacząco na poziom insuliny, to jednak warto rozważyć o wiele zdrowsze alternatywy dla wysoko przetworzonych napojów typu cola w wersji zero, takie jak choćby yerba mate, zielona i czerwona herbata, gorzkie kakao oraz gorzka czekolada. Ponadto, w celu zwiększenia energii w ciągu dnia można wykorzystać drzemkę lub kilkuminutowe ćwiczenia relaksacyjne. Należy również zadbać o regularny sen w zaciemnionym pomieszczeniu (od 7 do 9 godzin na dobę), odpowiednią dietę i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, jak również wypoczynek i konstruktywne radzenie sobie ze stresem.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl