Czy przerwa w braniu tabletek może być krótsza niż 7 dni?

Biorę tabletki już od jakiegoś czasu, jednak parę razy (przy tzw. grupie żołądkowej) wzięłam o jedną więcej w obawie, że poprzednia się nie wchłonęła. Dlatego, skoro wzięłam nieco więcej tabletek z blistra, zanim zrobiłam przerwę musiałam zacząć nowy. Teraz - co było chyba nieuniknione - pomyliłam się w tych moich zawiłych obliczeniach i skończyłam opakowanie nie w tym dniu, co trzeba. Moje pytanie brzmi, czy mogę zacząć brać tabletki tego samego dnia co zwykle, nawet jeśli minęły przypuśćmy 4-5 dni, a nie 7? Baaaardzo proszę o odpowiedź (zdaję sobie sprawę, że to moje pytanie nieco pokrętne).

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście nie do końca zrozumiałam, co Pani wyrabiała z tymi tabletkami, ale mogę odpowiedzieć na pytanie dotyczące długości przerwy między opakowaniami. Przerwa między opakowaniami powinna trwać maksymalnie 7 dni i ani dnia dłużej. Wydłużenie tej przerwy zwiększa ryzyko ciąży. Można natomiast przerwę między opakowaniami skrócić, a w niektórych przypadkach nawet pominąć i nie zmniejsza to skuteczności antykoncepcji. Jeśli skrócenie obecnej przerwy ułatwi Pani dalsze zażywanie pigułek (i zmniejszy ryzyko pomyłki), to warto to zrobić.

Być może powinna Pani rozważyć zmianę pigułek np. na plastry antykoncepcyjne. Ich stosowanie jest prostsze...

Pozdrawiam!