Czy przez głodówki i restrykcyjne diety w młodym wieku można zostać bezpłodną?

Dzień dobry. Czy przez głodówki i restrykcyjne diety w młodym wieku można zostać bezpłodną?

Jest to możliwe. Restrykycyjne diety prowadzą często do wyniszczenia organizmu. Dodatkowo przeważnie polegają one na drastycznym ograniczeniu podaży tłuszczu w diecie, a w tłuszczach rozpuszczone są prekursory większości hormonów płciowych. Dlatego w początkowej fazie stosowania takich diet dochodzi do rozregulowania sygnałów hormonalnych w organizmie, co skutkuje nieregularnymi miesiączkami. W późniejszym okresie dochodzi często do zaniku miesiączkowania. Jeżeli nie dojdzie do zaprzestania diety i odbudowania równowagi hormonalnej organizmu przez dłuższy czas taka dieta może nawet skutkować trwałą bezpłodnością. Jeżeli zna Pani osobę, której taka sytuacja dotyczy powinna się koniecznie udać do specjalisty (jeżeli podłoże takiego stanu ma charakter emocjonalny polecam kontakt zarówno z dietetykiem, jak i specjalistą od zaburzeń odżywiania).