Brak miesiączki u 18-letniej kobiety po odchudzaniu

Witam, mam 18 lat, 164cm wzrostu i waze 52,5kg. Przygode z odchudzaniem zaczelam w styczniu, bylam na restrukcyjnej diecie dr Dabrowskiej, przez miesiac jadlam tylko warzywa i owoce. Nie mam okresu od marca, co mam zrobic?

Witam. Przede wszystkim nie należy wprowadzać żadnych restrykcyjnych diet! Prowadzą one jedynie do wyniszczenia organizmu i efektu jojo. Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie o mniejszej objętości. Nie należy ograniczać tłuszczu w diecie! Mam na myśli takie źródła tłuszczu jak: masło, olej kokosowy, smalec, tłuste mięso, tłuste ryby, oliwa z oliwek, nierafinowany olej rydzowy lub lniany. Należy unikać tłuszczów trans (margaryny, oleje smażone, fast-foody, pieczywo cukiernicze, chipsy, krakersy, słodycze). Więcej wskazówek mogłabym udzielić po zebraniu wywiadu żywieniowo-medycznego. Zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl. Pozdrawiam!

Witam,

mam nadzieję że już NIGDY nie zastosuje Pani żadnej restrykcyjnej diety. Dietę owocowo- warzywną nie stosuje się aż miesiąc!
W tym momencie najważniejsze będzie zdrowe odżywianie aby odbudować Pani organizm. Musi Pani znów pobudzić cały układ hormonalny do działania aby wrócił okres. Obawiam się jednak że bez wizyty u ginekologa się nie obejdzie.
Proszę zgłosić się do ginekologa a następnie do dietetyka, który ustali prawidłową dietę.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk