Czy przy mięśniakach konieczna jest antykoncepcja?

Dzień dobry. Około 1.5 roku temu dowiedziałam się ,że mam mięśniaki macicy. Nie wiem dokładnie ile ich jest ale lekarz powiedział ,że kilka . Przepisał mi antykoncepcję Belara . Od tego czasu bardzo przytyłam, ok 15 kg , a nie zmieniłam diety, jem normalnie jak jadłam wcześniej. Mięśniaki się nie powiększają, są cały czas na takim samym "poziomie ". Jestem przekonana ,że przytyłam od antykoncepcji. Mój organizm jest bardzo dziwny ponieważ karmiąc piersią nie mogłam schudnąć , dopiero jak przestałam, schudłam . Stąd pewność ,że teraz biorąc antykoncepcje, przytyłam. Mam pytanie czy przy mięśniakach, konieczna jest antykoncepcja? Czy możliwe jest odstawienie jej ? Moja mama również ma mięśniaki ale nigdy nie brała żadnej antykoncepcji, mimo dużych krwawień. Męczy już mnie to,że tak bardzo przytyłam . Jestem wręcz spuchnięta. A żadna dieta i ćwiczenia razem , nic nie dają. Zero efektów... Nie wiem już co robić... Bardzo proszę o pomoc
KOBIETA, 34 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednym z działań niepożądanych wynikających ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej może być przyrost masy ciała, także Pani spostrzeżenia są jak najbardziej prawdopodobne.

Jak informuje nasz ekspert dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne bywają wykorzystywane podczas farmakoterapii mięśniaków macicy. Nie jest to jednak jedyna opcja leczenia. Proszę więc porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym i poprosić go o przedstawienie innych możliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami innych użytkowniczek:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bezpieczne-jest-stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-przypadku-miesniakow-macicy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesniaki-macicy-i-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-hormonalne-a-miesniak-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.