Czy ta morfologia może wskazywać na białaczkę?

Witam. Miałam zlecone wyniki badan u 2-miesięcznej córki. Mocz i kal ok, jednak lekarza zaniepokoiła morfologia oraz rozmaz. Płytki krwi (247-550) ona ma 673 Leukocyty (6-13,25) ona ma 16,90 MCH i MCHC lekko podwyższone. W leukogramie Neutrofile segmentowane (17-60) ona ma 11 Limfocyty (20-70) ona ma 83 Oraz mam napisane, że znaleziono 3 sztuki pobudzonych limfocytów przypominające prolimfocyta. Czy to oznacza białaczkę? Bardzo się martwię, a nie wytrzymam 3 tygodni do następnych badan i kontroli ;(

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani swojej córce kontrolne badania krwi. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób. Dzięki temu, możliwa jest również dokładniejsza ocena, czy organizm funkcjonuje prawidłowo.

Nie napisała Pani, czy w ostatnim czasie córka przechodziła pewną infekcję wirusową lub bakteryjną, a także, czy przyjmowane są jakieś leki. Istotnym jest również fakt, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Pokarm może w znaczny sposób wpływać na wynik badania.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań morfologii, można by stwierdzić pewne odchylenia od norm referencyjnych. Dotyczy to w szczególności ilości płytek krwi, czyli trombocytów. Prawdopodobnie u córki wystąpiła nadpłytkowość. Czasami zdarza się sytuacja, że wynik poziomu trombocytów jest mało miarodajny ze względu na nieprawidłowe pobranie krwi z żyły. Mogło dojść do wytworzenia skrzepu, przez co poziom płytek krwi został oznaczony jako wysoki. Bardzo ważne jest, czy towarzyszą obecnie pewne objawy, czyli na przykład: bóle głowy, objawy neurologiczne, drętwienie kończyn, czy pewne niedowłady.

Obecność podwyższonych leukocytów mogłaby świadczyć o lekkim stanie zapalnym, wynikającym między innymi z toczącej się infekcji. Wskazywałoby to również na obniżony poziom neutrofitów, a podwyższony limfocytów.

Należałoby wziąć pod uwagę fakt, że u tak małego dziecka, bardzo często mogą wychodzić sfałszowane wyniki krwi, dlatego warto by było powtórzyć badania, z rozszerzeniem o takie, jak: CRP, OB, poziom glukozy, kreatyniny, TSH, a także retikulocytów w surowicy krwi.

Zalecamy Pani poczekać na wizytę u specjalisty, który na pewno wskaże właściwe kroki w dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani dziecku dużo zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://zdrowie.parenting.pl/morfologia

https://parenting.pl/leukocyty-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.