Czy takie krwawienie jest możliwe przy antykoncepcji?

Biorę parę lat tabletki antykoncepcyjne ostatnio brałam 4miesiqce bez przerwy 7dniowej. W okresie przyjmowania 4opakowania miałam lekkie plamienia nieraz brązowe. Zrobiłam teraz po zakończeniu 4opakowania przerwę i mam mocne krwawienie jak normalny okres. Czy wszystko się ureguluje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z informacji zawartych w pytaniu wynika, że przez ostatnie 4 opakowania tabletek antykoncepcyjnych nie wykonała Pani przerwy na krwawienie z odstawienia. To dosyć długo i w tym momencie niestety można spodziewać się różnego rodzaju zaburzeń, nawet podczas dalszego stosowania antykoncepcji. Pisze Pani, że obecnie krwawienie z odstawienia jest obfite i przypomina normalną miesiączkę. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ doszło do złuszczenia dużej warstwy endometrium, która gromadziła się podczas tych 4 cykli bez przerwy. Możliwe, że nawet dojdzie do przedłużenia tego krwawienia bądź utrzymywania się plamienia jeszcze przez kolejne dni.

Niemniej jednak, jeśli ma Pani zamiar stosować antykoncepcję dalej, to po 7-dniowej przerwie trzeba rozpocząć normalnie nowe opakowanie. Prawdopodobnie sytuacja się unormuje i kolejne krwawienie pojawi się w spodziewanym czasie i nie będzie tak obfite. Jeśli natomiast będzie inaczej, to konieczna może być konsultacja z lekarzem. Na podstawie Pani relacji oraz wykonanego badania ginekologicznego i USG, specjalista wskaże dalszą prawidłową drogę postępowania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/8-najskuteczniejszych-metod-antykoncepcyjnych-dla-kobiet https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.