Czy takie opóźnienie w przyjęciu tabletek ma wpływ na ich skuteczność?

Moja dziewczyna od pewnego (około 5 miesięcy) czasu stosuje tabletki antykoncepcyjne vibin mini. Na wstępie zaznaczę ze bardzo staramy się żeby były brane prawidłowo tj. Codziennie o tej samej porze ,ale czasami zdarzy się jej wziąć tabletkę maksymalnie godzinę/półtorej po czasie i pierwsze moje pytanie brzmi czy takie opóźnienie wpływa negatywnie na skuteczność leku? Oboje edukujemy sie w tematyce tego preparatu jednak dalej wielu rzeczy nie wiemy i stad też ten wpis. Podczas miesiączki nakłoniłem ją do przerzucenia się na ibuprofen (wcześniej brała paracetamol ale wyczytałem ze w większych dawkach obniża skuteczność wiec zrezygnowała z niego) nie bierze również węgla aktywnego oraz nie pije herbat ziołowych ale dalej mam wątpliwości co do produktów codziennego użytku bo lista substancji niekorzystnie reagujących z tabletkach jest spora: barbituranami karbamazepiną fenytoiną prymidonem ryfampicyną lekami stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV (rytonawir, newirapina, efawirenz) lekami stosowanymi w leczeniu WZW typu C (ombitaswir/ parytaprewir/ rytonawir/ dasabuwir) gryzeofulwiną okskarbamazepiną topiramatem zielem dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) Stad też kolejne pytanie, po ludzku ,jakie codziennie stosowane produkty żywieniowe maja w składzie wymienione powyżej substancje źle działające na efektywność tabletek? Dodam ze nie ma żadnych chorób i nie przyjmuje stałych leków. Pomimo tabletek dalej używamy prezerwatyw żeby mieć te „100%” pewności jednak chcielibyśmy mieć pewność ze możemy z nich zrezygnować i cieszyć się sobą mając przy tym nikłe ryzyko na ciąże (jak podają źródła wskaźnik pearla dla vibin mini to 0.09 a uwzględniając błąd w stosowaniu leku wzrasta do około 0.6) Dlatego proszę o wszelkie możliwe porady których nie ma w ulotce bądź są napisane w sposób nie jasny aby uniknąć niechcianych „kłopotów” :) Z góry dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku tabletek dwuskładnikowych opóźnienie w zażyciu pigułki nie powinno wynosić więcej niż 12 godzin – niewielkie opóźnienia nie mają żadnego wpływu na skuteczność pigułek. Natomiast skrupulatność i punktualność, podobnie jak zażywanie pigułek placebo, są istotne po to, by pacjentka wyrobiła w sobie nawyk regularnego stosowania tabletek, co minimalizuje ryzyko omyłkowego pominięcia tabletki.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Wspomniane przez Pana leki oraz preparaty ziołowe, w tym także duże ilości witaminy C, a także leki przeczyszczające i suplementy diety zawierające chrom faktycznie mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. O możliwych interakcjach informuje producent pigułek, a także producenci określonych leków (np. niektórych antybiotyków).

Ponadto produkty spożywcze nie powinny wpływać na skuteczność antykoncepcji, w przypadku suplementów czy preparatów witaminowych warto zachować odstęp czasowy podczas zażywania, natomiast leki i preparaty ziołowe rzadko są badane pod kątem ich wpływania na hormonalne metody antykoncepcji, więc lepiej zachować ostrożność.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.