Czy takie plamienie jest niepokojące?

Witam. Moim problemem jest plamienienie brązową wydzieliną oraz niewielkie krawienie. Od trzech lat przyjmuję antykoncepcje w tabletkach Belarę. Nigdy wcześniej nie było podobnej sytuacji. Regularnie biorę tabletki o stałej porze. Jestem pewna, że nie zapomniałam, o żadnej tabletce. Robię przerwy między opakowaniami wg zaleceń, czyli 7 dni. Dziś biorę ostatnią tabletkę z blistra, a od 4 dni intensywnie plamię na brązowo, a wczoraj pojawiła się również krew. W związku ze zbliżającym się krwawienieniem w trakcie przerwy między blistrami nie mogę pójść w tym tygodniu do lekarza, a sytuacja jest dla mnie dość niepokojąca. Chciałabym wiedzieć, czy jest się czym martwić i czy powinnam konsultować to z lekarzem, czy też przejdzie samoistnie, gdy za tydzień wezmę pierwszą tabletkę z klejnego blistra. Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź i rady.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Brązowe plamienie, szczególnie jeśli nie jest to jednorazowy przypadek może być niepokojącym sygnałem dla kobiety, który wymaga konsultacji lekarskiej. Bywają skąpe, jak i dużo bardziej obfite oraz intensywne. W tej sytuacji najlepiej skonsultować się ginekologiem, który ewentualnie będzie mógł zlecić Pani dodatkowe badania, aby ustalić przyczynę tych upławów. Brązowe plamienia mogą się pojawiać z wielu różnych przyczyn. Dość często wynikają one z zaburzeń hormonalnych. Innym razem za ich pojawienie się może odpowiadać infekcja intymna. Nie można wykluczyć również poważniejszych schorzeń układu płciowego, jak np. mięśniaki macicy lub nadżerki. W tym przypadku warto zaobserwować, czy tego typu upławom nie towarzyszą jeszcze dodatkowe objawy, jak ból podbrzusza, osłabienie itp. W diagnozowaniu wszelkich zaburzeń w obrębie dróg rodnych pomocne może okazać się badanie USG. W niektórych sytuacjach tego typu upławy o brązowym zabarwieniu mogą sygnalizować plamienie implantacyjne. Wizyta u lekarza powinna rozwiać wszelkie Pani wątpliwości

Więcej informacji ba temat tego rodzaju plamienia oraz jego możliwych przyczyn można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Warto również sprawdzić, co na inne podobne pytania odpowiadają specjaliści naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-obfite-plamienie-jest-normalnym-zjawiskiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-brak-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-a-miesiaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.