Czy to już miesiączka?

Dzień dobry.
Mam 24 lata. 01 lutego miałam zabieg wyłyżeczkowania macicy z powodu obumarłej ciąży w 9 tyg. Podczas zabiegu dostałam prawdopodobnie zakażenie. Po zabiegu 3 dawki dożylnie antybiotyku. Jakie badania (krwi?!) należałoby wykonać by sprawdzić czy zakażenie nadal jest? Czym to zakażenie może się objawiać.

22 lutego i trwa to do dziś dostałam lekkich plamień, niby ciemno żółtych a jasno brązowych, czy to jest już miesiączka? Czy objawy jakiejś choroby? Na planowanie następnej ciąży muszę trochę poczekać i zastanawiam się czy nie zaszczepić się przeciwko różyczce, czy to dobry pomysł? Jak długo po szczepieniu musiałabym odczekać do planowania ciąży (w ogóle przez okres cyklu kobieta ma dni płodne? Czy to prawda, że dni płodne trwają jeden dzień? Wcześniej nie chorowałam na różyczkę, a szczepienie było wykonywane w latach szkoły podstawowej.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Po szczepieniu przeciwko różyczce zaleca się odczekać co najmniej 3 miesiące ze staraniami o dziecko. Jednak skoro była Pani szczepiona w dzieciństwie, to najprawdopodobniej nie ma potrzeby robić tego powtórnie. Rzadko zdarza się, że odpowiedź na szczepienie w dzieciństwie jest niewystarczająca lub krótkotrwała. Tylko w takich przypadkach wskazane jest podanie jeszcze jednej dawki szczepionki przed planowaną ciążą. Aby przekonać się, czy jest Pani chroniona przed różyczką, powinna Pani zbadać krew, by określić miano przeciwciał klasy G (IgG) przeciwko wirusowi wywołującemu tę chorobę. Jeśli będzie ono wystarczająco duże, to szczepienie będzie zbędne.

Plamienie, które Pani opisuje, raczej nie jest jeszcze miesiączką (ta pojawia się zwykle 4-6 tygodni po zakończeniu poronienia). Plamienie może mieć związek z infekcją w obrębie dróg rodnych. Inne możliwe objawy tego schorzenia to ból w podbrzuszu, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. Z badań dodatkowych, mających znaczenie w diagnozowaniu infekcji, przydatne jest określenie morfologii (wzrasta ilość leukocytów) oraz wskaźników stanu zapalnego- OB i CRP. Radzę udać się w tej sprawie do swojego lekarza ginekologa.

Długość okresu płodnego w cyklu jest zmienna. Jest to indywidualna cecha każdej kobiety. Wyznaczanie dni płodnych opisałam pokrótce w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne. Jest ich w każdym razie więcej niż jeden w cyklu. Jeden dzień to czas, jaki żyje i jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa po owulacji. Jednakże plemniki są zdolne do przeżycia w drogach rodnych kobiety i zapłodnienia nawet do 7 dni- dlatego do ciąży może dojść mimo że stosunek nastąpił kilka dni przed owulacją a okres ten należy uwzględnić przy wyznaczaniu okresu płodnego.
Zapraszam także do lektury artykułu o fizjologii cyklu miesięcznego: http://abcantykoncepcja.pl/jak-to-dziala-czyli-fizjologia-cyklu-miesiecz....

Pozdrawiam serdecznie!