Czy waga dziecka może mieć związek z tarczycą?

Witam, Bardzo martwię się o synka ma teraz 3 latka, od zawsze był "pulchny", nie widać po nim ale waży 19 kg jest "nabity". Ma 105 cm wzrostu. U nas w rodzinie od mojej strony wszyscy są " grubej kości". Badaliśmy TSH wynik 4,9 (norma lab u dzieci do 5,9) ja sama jak i połowa rodziny chorujemy na niedoczynność tarczycy. Staram się go zdrowo odżywiać i ograniczać słodycze. Co mogę zrobić by pomóc mu troszkę w utracie wagi? Ewentualnie jakie jeszcze badania wykonać? Dodam, że synek jest bardzo ruchliwy nie usiedzi w miejscu 5 minit

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli jest Pani zaniepokojona wagą dziecka, proszę udać się do pediatry w celu dokonania pomiarów i sprawdzenia, jakie miejsce dziecko zajmuje na siatce centylowej i czy faktycznie jest to nadwaga wymagająca interwencji. To pozwoli ustalić plan działania na później. Jeśli chodzi o „pomaganie” dziecku w utracie wagi – proszę pamiętać, że u dzieci do 7. roku życia nie wolno stosować diet odchudzających. Zatem przede wszystkim należy wprowadzić zdrowe nawyki. W ustaleniu ich pomoże wizyta u dietetyka dziecięcego, który skomponuje jadłospis zgodny z zapotrzebowaniem indywidualnym dziecka. To, o czym należy pamiętać, to przede wszystkim unikanie cukru w diecie (również tego ukrytego pod postacią soków, owocowych jogurtów, deserków i tzw. „tubek”), większa podaż błonnika pokarmowego zawartego w pełnoziarnistych makaronach, pieczywie i kaszach oraz duża ilość warzyw (i nieco mniejsza owoców). Zmiana diety to zmiana stylu życia – nie tylko dziecka, ale i rodziców. Więcej wskazówek dietetycznych pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga. Natomiast w przypadku, gdy dziecko tyje mimo zdrowej diety i aktywności fizycznej dopasowanej do wieku, to mogą to być zaburzenia w pracy tarczycy lub ze strony układu nerwowego. Pediatra powinien zlecić stosowne badania – być może nawet badania kału na obecność pasożytów. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.