Czym może być spowodowana ta senność i zmęczenie?

Witam. Od około 2 miesięcy odczuwam zmęczenie w ciągu całego dnia, jestem cały czas senna i nic mi się nie chce. Trudno zmobilizować mi się do jakiegokolwiek wysiłku. Brakuje mi siły fizycznej, badania krwi w normie jedynie lekko podwyższony cholesterol. Czym to może być spowodowane i jak dodać sobie energii? Dziękuję. Joanna

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przyczyny zmęczenia mogą być bardzo różne, jeżeli stan ten trwa od dłuższego czasu warto skonsultować się z lekarzem. Wspomina Pani, że morfologia nie wykazała znacznych odchyleń. Warto byłoby jeszcze przebadać się pod kątem endokrynologicznym i sprawdzić poziom hormonów. Jeżeli lekarz wykluczy zaburzenia hormonalne i inne schorzenia, być może przyczyna tkwi w prowadzonym stylu życia. Nadmiar obowiązków zawodowych, brak odpoczynku oraz odpowiedniej ilości snu, niewielka aktywność fizyczna oraz długotrwały stres – wszystko to może powodować pogorszenie samopoczucia. Czasami zmęczenie może być również wynikiem nieodpowiedniej diety ubogiej w witaminy oraz minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W takiej sytuacji warto wprowadzić nieco modyfikacji do swojego codziennego trybu życia.

Pomocne mogą być regularne ćwiczenia fizyczne, medytacja lub joga. Proszę również zadbać o odpowiednią dawkę snu. Od czasu do czasu warto również znaleźć chwilę dla siebie i udać się na relaksacyjny masaż. Może Pani również sięgnąć po suplementy diety dostępne w aptekach. Proszę jednak pamiętać, że ich stosowanie zawsze powinno przebiegać w konsultacji z lekarzem. Warto rozważyć również wizytę u psychologa.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Warto również sprawdzić, co na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-i-ciagle-zmeczenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-silnego-zmeczenia-i-sennosc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-zmeczenie-sennosc-i-oslabienie-koncentracji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.