Czym są komputery cyklu?

Dzień dobry. Nie mogę stosować antykoncepcji hormonalnej ze względu na problemy zdrowotne. W poszukiwaniu rozwiązania dla siebie natknęłam się na "komputery cyklu". Co państwo jako specjaliści uważacie na ten temat? Czy tego typu metoda połączona z prezerwatywa w dni płodne rzeczywiście może okazać się tak skuteczna jak piszą producenci tych urządzeń?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Lady-comp, Baby-comp i Pearly to komputery cyklu, które są alternatywą dla wszystkich dotychczasowych metod antykoncepcji. Łączą w sobie brak jakiejkolwiek ingerencji w organizm kobiety i jej gospodarkę hormonalną z bardzo wysoką skutecznością. Polecane są zarówno tym kobietom, które chcą uniknąć ryzyka nieplanowanej ciąży, jak również tym, którym bardzo zależy na dokładnym wyliczeniu momentów w cyklu właśnie w celu ułatwienia zajścia w ciążę.

Ich działanie może wydawać się początkowo uciążliwe, bowiem wymaga codziennego pomiaru temperatury za pomocą urządzenia, dzięki czemu komputer gromadzi te dane i analizuje je, a także konfrontuje z bazą danych, zawierającą informacje o około milionie cykli innych kobiet. To pozwala na bardzo precyzyjne wskazanie dni, podczas których mogłaby Pani współżyć bez obaw, zwłaszcza że komputer niejako „uczy się” cykli swojej użytkowniczki. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, tam odnajdzie Pani więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/komputery-cyklu.

Niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest jego bezbłędność – infekcje, stres czy inne czynniki zaburzające cykl kobiecy, nie wpływają na błędy komputera, ponieważ podstawą jest zawsze pomiar temperatury ciała. Zatem w przeciwieństwie do użytkowniczki, komputery cyklu nie mylą się w ocenie dni płodnych i niepłodnych, zaś połączenie ich z antykoncepcją mechaniczną w konkretnych dniach gwarantuje bezpieczeństwo. Jedynym przeciwwskazaniem są nieprawidłowe cykle miesiączkowe wynikające np. z chorób – dlatego przed zakupem urządzenia warto skonsultować to ze specjalistą po badaniu na fotelu ginekologicznym.

Natomiast wadą komputerów cyklu jest ich cena, choć biorąc pod uwagę, jak długo służy urządzenie (ok. 10 lat), to cena ta nie wydaje się wygórowana. Ponadto wymaga sumienności i zdyscyplinowania – niestety taka metoda antykoncepcji może okazać się zawodna w przypadku Pań zapominalskich lub mało skrupulatnych. Być może będzie Pani zainteresowana również wskaźnikiem Pearla dla różnych metod antykoncepcyjnych, w tym komputerów cyklu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.