Dieta połączona z ćwiczeniami a ciąża

Witam. Mam 31 lat, 181cm wzrostu i ważę 90 km. Półtorej roku temu urodziłam synka. Przed zajściem w ciążę ważyłam ok.75 kg, a przed samym porodem ok. 100kg. Został mi brzuszek i boczki, co bardzo mi przeszkadza, pomijając nadwagę. Chcę podjąć profesjonalną dietę tak aby schudnąć do około 70 km. Czy ćwiczenia w moim przypadku są niezbędne by pozbyć się brzuszka i boczków pociążowych, czy powinny one niknąć samoistnie podczas diety? Jestem leniwa, aczkolwiek jestem w stanie się zmobilizować do ćwiczeń jeżeli są niezbędne. Które byłyby wskazane w moim przypadku z poniższych (któreś z nich byłabym w stanie wykonywać): brzuszki, skakanie na sportowej trampolinie (jak długo), jazda na rowerze, jazda na rowerze stacjonarnym na zajęciach w grupie, aqua aerobik, pływanie. Dodatkowo dodam, że zastanawiam się nad ponownym zajściem w ciąże za kilka miesięcy. Proszę jednak mi doradzić jaki moment byłby najlepszy na to- czy zaraz po diecie, czy w trakcie diety (czy można ją kontynuować w czasie ciąży)? Czy w ogóle dieta ma sens w moim przypadku, jeśli myślę o kolejnym dziecku?

Lek. Marta Hat

Witam!

Zaczynając od odpowiedzi na pytanie: czy dieta ma sens w Pani przypadku - dieta nie, ale warto spróbować zmodyfikować tryb odżywiania i wdrożyć w życie kilka zasad zdrowego odżywiania już na stałe.
Oto kilka wskazówek, na których warto się oprzeć:
- 5-6 posiłków dziennie, regularnie co 3-4 godziny
- śniadanie do godziny po przebudzeniu. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy + produkt białkowy + owoc. Proponuję zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste i wykluczyć masło/margarynę.
- kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe (jogurt, jajecznica, omlet, twaróg).
- co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- wykluczenie nadmiaru cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (smażonych potraw),
- jedzenie chudych mięs oraz ryb,
- jedzenie warzyw oraz owoców (źródło błonnika)
- ograniczenie produktów mącznych- białego pieczywa oraz makaronów, muesli, ziemniaków. Należy wybierać produkty pełnoziarniste i brązowy ryż.

Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne - przy aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu powinna Pani spożywać około 1400-1600kcal/dobę.
Należy zapoznać się z tabelami produktów i według własnych preferencji przygotować (rozpisać) posiłki na dany dzień.

Do diety warto dołączyć aktywność fizyczną. Można wybrać dowolny rodzaj sportu, wedle preferencji i możliwości: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. Przykładowo w postaci treningu aerobowego (docelowo co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu).
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi) - brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minutę, czy Tamilee Webb.

Restrykcyjna dieta w ciąży nie jest wskazana. Warto jednak stosować powyższe zasady zdrowego odżywiania zwiększając limit kaloryczny do normalnego zapotrzebowania w ciąży.

Pozdrawiam