Dlaczego czuję strach przed wyjściem samemu z domu?

Mam zdiagnozowaną depresję, ale czuję, że jest coś jeszcze nie tak jak trzeba. Otóż boję się często wyjść samemu z domu. Pójście samemu do fryzjera, na siłownię etc. wydaję mi się przerażające. Gdy ktoś jest ze mną to wtedy nie boję się praktycznie w ogóle. Przez telefon także nie lubię rozmawiać z obcymi, dlatego raczej proszę o to innych. Często wychodzi na to, że siedzę w domu i unikam wielu rzeczy, bo się boję. Nie mam żadnych ataków paniki ani nigdy nie mialem. Czy jest to objaw depresji czy mam jeszcze coś innego?

Jeśli zdiagnozowano u Pana depresję, to prawdopodobnie psychiatra przepisał też odpowiednie leczenie. Tabletki - jeśli nie pomagają - można zmienić. Przydaje się jednak psychoterapia. Proszę rozważyć, czy lepiej by się Pan czuł na grupowej psychoterapii czy w indywidualnej. Obie formy mają swoje plusy i minusy. Szkoda, by tak młody człowiek jak Pan nie korzystał z uroków życia, lecz samotnie siedział w domu z powodu lęków. Psychoterapia pomoże Panu zyskać wgląd w siebie oraz nowe spojrzenie na życie. Pójście na siłownię, to świetna sprawa. Jeśli lubi Pan rozmawiać przez telefon z bliskimi osobami, to warto się dzielić z nimi tym, co Pan aktualnie przeżywa. Rozumiem, że trudność sprawia kontakt z obcymi, co bywa nieuniknione w wielu sytuacjach. Proszę pomyśleć, od kiedy zaczęły się problemy? Co się takiego wydarzyło w Pana życiu, że wybiera Pan wycofanie się z życia społecznego? Co dzięki temu Pan zyskuje? Co Pan traci? Czy w rodzinie także unikanie jest formą radzenia sobie z kłopotami? A jeśli nie, to jak to jest że Pan wybiera "ucieczkę w lęk"?