Dlaczego miesiączka się jeszcze nie pojawiła?

Witam. 3 miesiące temu (7 października) przestałam przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Pierwszy okres po przerwaniu dostałam 4listopada i trwał tydzień. Kolejny już 27 listopada i skończył się 3 grudnia. Teraz nadal nie dostałam okresu. Czy mam się czym niepokoić? Dodam że w tym miesiącu pierwszy raz znowu współżyłam (antykoncepcja prezerwatywy) ale nie było żadnych problemów.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się nieregularne miesiączki. Sytuacja normuje się po upływie sześciu miesięcy od odstawienia tabletek, choć w wielu przypadkach następuje to wcześniej.

Oczywiście w tym czasie może Pani zajść w ciążę, jednak biorąc pod uwagę stosowane zabezpieczenie ryzyko zajścia w ciążę będzie niższe. Dla pewności, że nie doszło do zapłodnienia proszę więc wykonać test ciążowy z moczu lub badanie beta-HCG z krwi. Negatywne wyniki będą świadczyły o tym, że brak okresu związany jest najprawdopodobniej z wahaniem gospodarki hormonalnej.

Poniżej umieszczamy inne podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-2-miesiace-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-3-tygodnie-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.