Dlaczego miewam te problemy z wypróżnianiem?

Witam, Mam problem z wypróżnianiem. Początkowy odcinek mojego stolca jest przeważnie zawsze twardy co powoduje lekkie zaparcie. Przez to mam problem z nawracającą szczeliną odbytu, ponieważ twarda część stolca za bardzo rozpiera i podrażnia odbyt z zewnętrznej strony. Dodam, że wypróżniam się codziennie. Co do odżywiania, to spożywam produkty wysoko resztkowe, Dodatkowo 2x dziennie rano przed śniadaniem i obiadem piję błonnik witalny. Piję około 2l płynów dziennie. W co drugi dzień staram sie ćwiczyć, ale są to ćwiczenia bardziej statyczne. Prowadzę siedzący tryb życia, wiąże się to z moją pracą, ale staram się często wstawać i ruszać, bo wiem, że taki tryb życia tez ma negatywny wpływ na moje problemy. Czy powinienem udać sie z tym do proktologa? Jak mogę temu zaradzić?

Dzień dobry,

nic nie stoi na przeszkodzie aby udać się do gastrologa który po dokładnym zebranym wywiadzie ale przede wszystkim badaniem fizykalnym oraz ( per rectum ) będzie wstanie pomóc z opisanymi objawami.

Jeśli w trakcie badania fizykalnego gastrolog stwierdzi nieprawidłowości w badani zleci odpowiednią diagnostykę od badania krwi do diagnostyki specjalistycznej np gastroskopia, rektoskopia, usg j brzusznej ewentualnie TK lub rezonans magnetyczny.

Również przydała by się konsultacja dobrego dietetyka który również w opisanych przypadkach jest odpowiednią osobą aby Pani pomoc z opisanymi objawami.

Najczęstszą przyczyną problemów wypróżnieniem jest nieprawidłowa dieta.

Brak błonnika włókna pokarmowego w pokarmach powoduje, że masy kałowe w jelitach zalegają dłużej, a ich pasaż jest utrudniony.

Aby przyjrzeć się dokładnie opisanemu przez Panią problemu wymagana jest również konsultacja dobrego dietetyka najlepiej kliniczny dietetyk który mając konsultację gastrologa z wykonanymi badaniami bez problemu pomoże Pani z problemem wypróżnienia.

Pozdrawiam