Dlaczego moja twarz puchnie w ciągu dnia?

Kobieta wiek 29 lat. OBRZĘKI TWARZY Od sierpnia 2018 codziennie puchne na twarzy. Obrzeg największy rano, delikatnie ustępujący w środku dnia. Sino żółty. Często w okolicach nosa czerwone piekące plamy i schodzącą skóra z nosa. Częste stany podgoraczkowe i powiększający sue węzeł chłonny. Bóle stawowe. Gdzue szukać pomocy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie wskazać powiązania pomiędzy obrzękami twarzy a stanami podgorączkowymi i powiększeniem węzłów chłonnych, ale na pewno są to niepokojące objawy, które powinna Pani niezwłocznie skonsultować z internistą z przychodni POZ.

Przede wszystkim warto wykonać podstawowe badania krwi z oznaczeniem poziomów OB i CRP, ponieważ stan podgorączkowy wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny, co mogą potwierdzać także powiększone węzły chłonne.

O tym, jakim chorobom towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych.

Zarówno obrzęk węzłów chłonnych, jak i twarzy, a także stan podgorączkowy mogą wskazywać na problemy z tarczycą, dlatego warto przy okazji badań morfologicznych krwi oznaczyć także poziom hormonów tarczycowych. Internista powinien także ocenić, czy obrzęk twarzy nie ma związku z dysfunkcją nerek – warto wykonać badanie moczu, a także – USG nerek. Wreszcie, gdyby taka diagnostyka nie pozwoliła na ustalenie kierunku dalszych badań, być może warto byłoby wykonać badania w kierunku boreliozy.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.