Dlaczego niemowlę nie może oddać stolca?

Trudności przy oddawaniu kupy u 8-tygodniowego dziecka. Córka skończy zaraz 8tyg. karmiona mm bebiko 1. Mała od rana ciśnie na kupkę, robi się czerwona, krzyczy a nawet płacze gdy chce zrobić kupkę i mimo tego czasem jej nie zrobi albo zrobi wieczorem. Jest bardzo niespokojna i zmeczona, zasnie tylko na 1-2h, ( widac ze jest zmeczona)podczas karmienia słychać przelewanie w brzuszku, czasami podczas jedzenia próbuje zrobić kupkę wtedy jest krzyk i płacz i potem nie chce dalej pic.mala dodatkowo ma przepuklinę pepkowa. Co to może być, prosze o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę koniecznie skonsultować ten stan z pediatrą. Specjalista powinien obejrzeć dziecko, aby zweryfikować, czy problemy te nie mają związku z przepukliną pępkową.

Dziecko może również cierpieć na nietolerancję pokarmową, o czym świadczą problemy z wypróżnianiem, przelewanie w brzuchu oraz niepokój i płaczliwość wynikającą z powyższych dolegliwości. Bardzo możliwe, że trzeba będzie więc zmienić mieszankę na inną.

Trudności z wypróżnianiem u niemowlaka mogą również być związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Mikroflora bakteryjna jest jeszcze słabo rozwinięta, a mleko modyfikowane może być trudne do strawienia – stąd opisany przez Panią problem.

Proszę spróbować masować brzuszek, robić ciepłe okłady oraz uginać nóżki maleństwa, aby ułatwić mu wydalanie stolca. Pomocne mogą okazać się również probiotyki – wiele z nich przeznaczonych jest już dla noworodków od pierwszych dni życia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym zaparć u niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.