Dlaczego odczuwam ból w prawej piersi podczas dotyku?

Witam!

Od prawie roku odczuwam ból w prawej piersi. Pojawia się on ok. tydzień po miesiączce i znika tuż przed nią. 15 miesięcy temu urodziłam dziecko, piersią karmiłam tylko 2 miesiące. Czuję jakby zgrubienie w piersi, ale nie jest to guzek. Badanie USG, nic nie wykazało, wszystko jest w porządku. Radiolog zlecił coroczną kontrolę piersi, gdyż mam taką budowę piersi. Hormony - proszki antykoncepcyjne odstawiłam w lutym. Moje pytanie brzmi: czy to mogą być sprawy hormonalne? A może zrobił mi się jakiś zator i zapalenie w piersi po karmieniu, lub jest nerwoból. Przed ciążą nie miałam takich dolegliwości, bolały mnie jedynie obie piersi przed miesiączką. Do jakiego lekarza mam się z tym udać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Karolina

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ból okolicy piersi często nie jest spowodowany problemami z samymi piersiami, ale np. podrażnieniem nerwu międzyżebrowego (przebiegającym w tej okolicy) - jest to tzw. nerwoból. Nerwoból może być spowodowany przeciążeniem kręgosłupa (młode mamy często mają tendencję do noszenia dziecka na jednym boku), noszeniem nieodpowiedniego stanika, lub uciskających ubrań, a nawet uciskiem skóry np. podczas spania. W takich sytuacjach należy zadbać o noszenie wygodnej bielizny, starać się mniej obciążać kręgosłup, a jeżeli już to równomiernie (ciężar nie po jednej stronie ciała a po obu), a także wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej (ćwiczenia z obciążeniem, pompki, pływanie, pilates).

Zapalenie piersi wiąże się z określonymi objawami jak zaczerwienienie skóry piersi, czasem gorączka, wyciek z piersi. Daje także charakterystyczny obraz w badaniu USG.

U wielu kobiet ból piersi może być związany z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi jakie zachodzą podczas cyklu miesiączkowego. Wraz z wiekiem, przebytymi ciążami piersi zmieniają się, mogą powstawać w nich zmiany zwyrodnieniowe, które powodują ich bolesność (tzw. mastopatia). W takich sytuacjach zaleca się zwykle zmianę pewnych nawyków - jak np. zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie alkoholu, mocnych przypraw i tłustych pokarmów. Pewną ulgę może przynieść także przyjmowanie preparatów takich jak mastodynon lub oeparol (olejek z wiesiołka).

Najważniejsze w diagnostyce bólu piersi jest wykluczenie zmian w tkance piersi, takich jak guzy - zazwyczaj wystarcza konsultacja u lekarza ginekologa. Lekarz może także zlecić badania hormonalne - np. badanie prolaktyny, jeśli np. oprócz bolesności z piersi pojawia się wyciek lub istnieją zaburzenia cyklu miesiączkowego (nieregularne cykle, długie przerwy między cyklami).

Pozdrawiam serdecznie