Dlaczego po odstawieniu tabletek mam suchą pochwę?

Witam! Jakieś 2-3 tyg. temu przestałam brać tabletki antykoncepcyjne (które brałam parę lat z przerwami), w tym czasie dostałam okres i pod koniec okresu zaczęło mnie swędzieć w okolicach intymnych. Problem trwał jeszcze 2 dni po okresie, zaczęłam pić kefiry z żywymi kulturami bakterii i podmywać się płynem do higieny intymnej z apteki i przeszło. Dodam, że nie było żadnej wydzieliny, zapachu, krostek, problemu z moczem. Przedwczoraj kochałam się z chłopakiem w prezerwatywie i problem pojawił się znowu, czuję jakby obtarcia i to bardzo swędzi (przy wejściu do pochwy), cały czas czuję suchość, brak śluzu (ani podczas seksu, ani na co dzień). Obecnie jestem za granicą, wracam do Polski za 3 tygodnie, oczywiście wówczas udam się do lekarza, ale na ta chwilę bardzo się martwię, co to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam

Prawdopodobnie Pani objawy wynikają z zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Suchość pochwy może wynikać z zachwianej równowagi hormonalnej. Proponuję odczekać kilka miesięcy, jeśli dolegliwości będą ustępować po podmywaniu środkami łagodzącymi. Podczas stosunków można stosować lubrykanty, aby uniknąć otarć.

Jeśli objawy będą się nasilać, dołączą się upławy, zaczerwienienie, świąd i pieczenie, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem pod kątem infekcji.

Możliwe jest też uczulenie na prezerwatywy, jeżeli dotąd Pani ich nie stosowała.

Pozdrawiam