Do czego potrzebna jest przerwa po odstawieniu tabletek?

Czy w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pojawi się normalna owulacja i czy można wtedy zajść w ciążę?
Mam 25 lat i na początku tego miesiąca odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, od 8.10 do 11.10 miałam krwawienie z odstawienia. Czy możliwe jest, abym zaszła już teraz w ciąże i czy zażywanie tabletek może mieć wpływ na ciąże i dziecko?
Tabletki antykoncepcyjne brałam około 6 lat. Lekarz ginekolog zalecił 2-miesięczną przerwę, między odstawieniem tabletek a staraniem się o dziecko. Do czego potrzebna jest ta przerwa i czy jeśli zajdę w ciąże w czasie tych 2 miesięcy, to czy będzie to miało wpływ na ciąże i dziecko, a jeśli tak to jaki?
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
aktualnie zaleca się zastosowanie na okres 2-3 cykli przed planowanym zapłodnieniem po stosowaniu doustnej antykoncepcji stosowanie środków mechanicznych. W tym czasie stężenie witamin i składników mineralnych będzie miało prawidłowe wartości.
Należy jednak rozwiać obawy, gdy do zapłodnienia dojdzie przed upływem tego czasu - nie wpłynie to na rozwój płodu. Szkodliwe działanie wywołują tabletki antykoncepcyjne stosowane w trakcie ciąży, szczególnie jej początkowego okresu.
Pozdrawiam!