Gdzie szukać przyczyny mojej bezsenności?

F20?/F25 mam problem z bezsennością i braniem leków nasennych. Wczoraj nie mogłem usnąć , biorę zolafren 15mg. i tritico 150 cr. czekałem do 23, potem dobrałem Promazynę , potem Zolpidem 10mg, nie mogłem usnąć,w końcu poszedłem spać po relanium 10mg. Czemu tak jest że leki utraciły swoje działania nasenne, a dzień wcześniej usnołem na tritico 150, potem dobierając Zolpidem i po nim usnołem. Gdzie szukać przyczyny bezsenności. Staram się stosować higienę snu.Czy jest taka możliwość że dzieki lekom mój organizm utracił , możliwość spontanicznego usypiania .Jeśli tak to ja ją odzyskać

Na pewno warto skonsultować z lekarzem farmakoterapię i ustalić konkretny rytm przyjmowania leków. Szczególnie, że zmiany czy dobieranie leków- także tych doraźnych- powinno odbywać się ze wskazania i pod ścisłą kontrolą lekarza. Zachęcam do porozmawiania zatem o tym ze swoim lekarzem psychiatrą.
Warto także omówić temat w trakcie psychoterapii - przyjrzeć się możliwym emocjonalnym przyczynom trudności w zasypaniu. Być może wydarzyło się ostatnio coś trudnego, niepokojącego lub stresującego? Pojawiły się natrętne myśli lub inne objawy? Zwiększył się lęk albo uczucie smutku? Psycholog, psychoterapeuta będzie mógł pomóc zrozumieć przyczynę zaburzeń snu, a ty samym doradzić możliwe sposoby poradzenia sobie z uregulowaniem rytmów około-dobowych. Jeśli nie jest Pan w procesie psychoterapii- zdecydowanie warto ją podjąć. Można to zrobić zarówno prywatnie jak i w ramach NFZ np w Poradniach Zdrowia Psychicznego lub Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ. Na psychoterapię potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego.

Witam Pana,
Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.
Bezsenność ma najczęściej podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą przeżywane emocje,
stres, nerwice, lęki, depresja i wiele innych.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń snu.
Na początku postu napisał Pan „F20?/F25”.
Czy to jest diagnoza?
Jeżeli chodzi o leczenie bezsenności, to nie można jej wyleczyć
samymi środkami farmakologicznymi.
Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,
a jedynie pomagają zasnąć.
Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.
Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej
4-6 tygodni, następuje przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko
tolerancji – zachodzi konieczność przyjmowania coraz większych
dawek leku aby zasnąć.
Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego
zasypiania bez leku.
Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej
wytwarzać melatoniny w sposób naturalny.
Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia,
należy poznać dokładnie naturę Pani problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się z bezsennością
oraz jej przyczynami i konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl