Głodówki podczas odchudzania

Witam, mam 28 lat i zmagam się z problemem. Z jednej strony chcę skorzystać z pomocy, jednak z drugiej nie do końca. Otóż od kilku lat jestem na diecie. Sęk w tym, że okłamuję ludzi, których kocham. Głodzę się, przeczyszczam, jednak otwarcie się do tego nie przyznaję. Kłamię i wydaje mi się, że nawet czasami sama w to wierzę. Moja BMI jest w normie, miesiączkuję także nie jestem anorektyczką. Nie chcę sama stawiać diagnozy, jednak ...ciągłe życie w kłamstwie mnie niszczy. Czy to choroba?

Witam serdecznie,
rozumiem, że emocje jakie Pani towarzyszą w związku z opisanym stanem są dla Pani bardzo trudne.Z jednej strony zmaga się Pani z trudnościami dot żywienia, z drugiej strony relacje z bliskimi się komplikuję.Cieszę się bardzo, że postanowiła Pani napisać o swoim problemie i poszukać rozwiązania tej sytuacji.
Wg Pani opisu samopoczucia i sposobu żywienia podejrzewam zaburzenia odżywiania.Do tego fakt,że organizm na zmianę jest w fazie głodzenia, przeczyszczania, jedzenia zaburza prawidłowy metabolizm i ośrodek samoregulacji. Rozumiem że zależy Pani aby być na diecie, jednak spojrzałabym na tą sytuację z perspektywy długofalowej- zmiany nawyków żywieniowych. Jest to proces który trwa i składa się z różnych etapów. Naturalną sytuacją są również drobne odstępstwa.Najważniejsze żeby do tego się odpowiednio przygotować i być przekonanym że się uda. Zyskuje Pani wówczas bardzo wiele- świadomą kontrolę nad całym procesem wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.
Jeżeli miałaby Pani jakieś wątpliwości, potrzebowała wsparcia, motywacji służę pomocą.

pozdrawiam
Małgorzata

Dzień dobry,

Tak.
I jeżeli chce się Pani wyleczyć - to pozostaje podjąć leczenie (psychoterapia i / lub farmakoterapia (?)). Może Pani skorzystać z leczenia ambulatoryjnego (np.: prywatnie, PZP) lub na oddziale szpitalnym, specjalizującym się w leczeniu zaburzeń odżywiania (np.: Szp. Uniwersytecki w Krakowie, pododz.Psychiatrii Psychodynamicznej).

Oczywiście, że jest Pani anorektyczką. Stosuje Pani system kłamstw i zaprzecza prawdzie sama przed sobą jak wszyscy nałogowcy. Nie umie Pani przestać. To jest choroba , bardzo groźna i sama sobie Pani moze nie poradzić. Proszę poszukać wsparcia w rodzinie - to są osoby , które Panią kochają i zapewne wiele zrobią dla PAni szczęścia i zdrowia.
Są specjaliści zajmujący się problemem zaburzeń odżywiania i Pani takich potrzebuje. Niektóre anorektyczki miesiączkują cały czas - właśnie tak jak Pani. Proszę poszukać pomocy, dopóki stan nie jest ciężki.
Życzę powodzenia.

Witam Panią

to że Pani miesiączkuje i BMI jest w normie wcale nie wyklucza anoreksji a to że Pani oszukuje bliskich i się głodzi potwierdza chorobę. Nie chciałabym tu stawiać diagnozy ale z pewnością cierpi Pani na zaburzenia odżywiania i zdaje sobie Pani z tego sprawę. Uważam że niezbędna będzie konsultacja z psychoterapeutą a później z dietetykiem, który ustali zdrową i zbilansowaną dietę.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk