Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Podane, znacznie podwyższone poziomy enzymów wątrobowych, wskazują na uszkodzenie miąższu wątroby. Jest mało prawdopodobne, że 3 drinki wypite dzień wcześniej dały taki obraz. Jest wiele przyczyn podwyższonego poziomu AspAT i AlAT w surowicy krwi (w tym choroby narządów innych jak wątroba), jednak wskaźnik de Ritza (stosunek AspAT do AlAT - normą jest, że jest nieznacznie więcej AspAT niż AlAT), wynoszący u Pani 0,53, wskazuje na chorobę dotyczącą miąższu wątroby. Tutaj też może być wiele przyczyn takiego stanu, wśród nich zapalenia wątroby wirusowe, uszkodzenie polekowe, marskość wątroby różnego pochodzenia. Na pewno wskazane będzie wykonanie innych badań, tj. USG jamy brzusznej, badania wirusologiczne, oznaczenie innych parametrów krwi i biochemicznych itp. Być może konieczna będzie konsultacja specjalisty hepatologa/lekarza chorób zakaźnych.

Niestety, posiadam za mało danych na temat Pani (wiek, dokładniejszy wywiad na temat przyjmowanych leków, używek, przebytych operacji, chorób itp.), dlatego nie jestem w stanie wysunąć dokładniejszego podejrzenia.

Pozostałe wyniki, czyli poziom białka w surowicy krwi oraz cholesterol całkowity, są w normie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty