Jak długo należy leczyć Zespół Jelita Nadwrażliwego?

Witam. Chciałam zapytać jak d ługo należy leczyć zespół jelita nadwrażliwego aby pozbyć się objawów, lecząc się farmakologicznie? Czy w ogóle całkowite wyleczenie zespołu jelita nadwrażliwego jest możliwe czy już zawsze będzie istniało ryzyko, że choroba nagle wróci i "zaatakuje" w najmniej spodziewanym momencie? Wydaje mi się, że przeczytałam już wszystko, co tylko mogłam na temat zespołu jelita nadwrażliwego, ponieważ sama cierpię na tę dolegliwość i jest ona bardzo uciążliwa. Chciałabym sie jej pozbyc i dlatego zastanawiam się jak długo może trwać ewentualne leczenie i czy leczenie farmakologiczne przyniesie tutaj pozytywny rezultat. A jeśli nie to czy są jakieś inne sposoby na zespół jelita drażliwego? Czy wykonuje się w tym przypadku na przykład jakieś zabiegi? I ewentualnie jak długo należy przyjmować leki żeby otrzymac skierowanie na operację? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam.
Poza wyjątkami nie ma leczenia przyczynowego IBS.
Leczenie jest objawowe.
Tak więc leczenie należy stosować tak długo jak występują dolegliwości wpływające na pogorszenie jakości życia.
Przy czym objawy IBS mogą okresowo ustępować i nawracać.
W okresie bezobjawowym nie ma potrzeby leczenia.