Jak leczyć narastający niepokój?

Witam, problem mam taki, że przez 4 lata chodziłam na terapię przeciwko nerwicy lękowej i lękom panicznym. Terapię zakończyliśmy, leki mam odstawione (od 4 miesięcy) oprócz jednego doraźnego na ataki paniki. I ostatnio czuję rosnący niepokój, jakby pewien nawrót. Czy powinnam udać się z powrotem do psychologa? Do leków nie chciałabym wracać (głównie, że mam tylko 22 lata i nie chcę całe życie być na nich). Czy byłby problem z pójściem na NFZ, jeśli teoretycznie jestem już po zakończonej terapii?

Dzień dobry. Terapia jest zakończona, gdy Pacjent funkcjonuje dobrze. Jeżeli cztery lata pracy ze specjalistą i wspomaganie farmakoterapią nie dało takiego efektu (a na pewno, z tego co Pani pisze, nie trwały) to może warto rozważyć inny dobór interwencji terapeutycznej. Prawdopodobnie u innego terapeuty. Pozdrawiam.

Witam, jeżeli czuje Pani potrzebę skorzystania z pomocy psychologicznej, obawia się nawrotu, może Pani z niej skorzystać. Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
nerwicę lękową najskuteczniej leczy terapia poznawczo-behawioralna. Zalecałabym Pani powrót do swojego terapeuty lub rozważenie podjęcia pracy w nurcie terapii poznawczo – behawioralnej, która wpływa na sposób myślenia, uczy kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne.
Pozdrawiam
M.Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam Panią
Jeżeli po 4 latach terapii czuje Pani „narastający niepokój”,
to znaczy że ten rodzaj terapii jest dla Pani nieskuteczny.
Terapeuta ze swojej strony powinien zrobić wszystko,
żeby Pani po każdej sesji wychodziła z gabinetu
w lepszym (a co najmniej nie w gorszym) stanie psychicznym,
niż Pani weszła.
Doradzałabym raczej poszukanie innego terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl