Jak leczyć ten notoryczny brak energii?

Witam - od kilku miesiecy mam nawracajace infekcje wirusowe i obnizona odpornosc. W tym samym czasie zmagam sie z depresja i zazywam leki z grupy SSRI. Od miesiecy nie mam energii i nie wiem czym jest to spowodowane. W przeszlosci miewalem epizody depresyjne ale nigdy nie powodowaly u mnie takiej niemocy. Od pol roku mam obnizone leukocyty. Nie wiem co jest przyczyna takiej niemocy i nie wiem z jakim lekarzem mam o tym porozmawiac. Jestem zrozpaczony bo nic nie dziala i ten stan ruinuje mi zycie, nie jestem w stanie pracowac, normalnie funkcjonowac w zwiazku ani zyciu. Tarczyce mam zdrowa, boreliozy nie mam, nie mam tez zadnego wirusa ktory moglby wplybac na odpornosc. Co robic? Jakie badania? U jakiego specjalisty? Od czego zaczac? Dziekuje!

Redakcja abcZdrowie

Witam Pana serdecznie!

Dziękuję za pytanie zamieszczone na naszej stronie. Sytuacja, którą Pan opisuje jest niełatwa i dobrze byłoby jak najszybciej odkryć przyczynę trudności. Zdaję sobie również sprawę z tego, że utrudnione jest poszukiwanie rozwiązania przy tak niskich zasobach.

Niski poziom energii i zmęczenie to problem, który może mieć bardzo różnorodne podłoże. Na odległość, na podstawie krótkiego opisu bardzo trudno zasugerować choćby kierunek poszukiwań. Można jedynie wymienić różne możliwości: niedokrwistość (należy zrobić badania poziomu żelaza oraz ferrytyny), zaburzenia w pracy tarczycy, problemy z innymi hormonami, choroby przewlekłe i zakażenia wirusowe, bakteryjne. Należałoby sprawdzić skutki uboczne leków przyjmowanych na stałe.

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie panelu badań: morfologia krwi, próby nerkowe i wątrobowe, CRO, oznaczenie poziomu elektrolitów, żelaza, ferrytyny, glukozy, kwasu foliowego, witamina B12, krzywa cukrowa, badanie EKG.

Po wykonaniu powyższych badań zapewne lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Być może tropem są trudności natury psychicznej. Wspomniał Pan o leczeniu depresji. Nie jest to oczywiste, że obecny epizod ma/będzie miał taki sam przebieg, jak poprzednie. Jest Pan starszy, organizm się zmienia, narządy pracujące pod wpływem stresu (jak np. nadnercza) zużywają się i istnieje ewentualność, że ogromne zmęczenie, brak chęci do działania mają związek z depresją. Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem psychiatrą, pod którego opieką przyjmuje Pan leki. Może pomocna byłaby zmiana leków w SSRI na SNRI? W leczeniu psychiatrycznym często trudno jest przewidzieć, jak dany pacjent będzie funkcjonował pod wpływem konkretnego leku, dlatego często działa się metodą prób i błędów. Skoro w tej chwili poprawa nie jest wystarczająca, może warto spróbować innej kombinacji? Być może przyczyną Pana niskiego napędu są niedobory innych neuroprzekaźników niż wspomagane w dotychczasowym leczeniu? Proszę poczytać o dopaminie: https://portal.abczdrowie.pl/dopamina.

Inny wątek to pomoc psychologiczna. Nie wspomniał Pan, czy leczy się jedynie farmakologicznie, czy ma kontakt z psychoterapeutą. Najlepsze wyniki w wychodzeniu z zaburzeń psychicznych są osiągane przy pomocy terapii krzyżowej, czyli farmakoterapii połączonej z psychoterapią. Dlatego bardzo Pana zachęcam do skorzystania również z takiej formy pomocy. Proszę dać sobie prawo do tego, by potrzebować wsparcia i nie poddawać się w poszukiwaniu rozwiązania. Trudno żyje się z depresją, ale można osiągnąć stan regresji i nauczyć się takiej świadomości samego siebie, łagodności, troski, że z czasem kolejne epizody nie są już tak niszczące.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę dużo łagodności dla siebie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.