Jak leczyć to odklejanie paznokci?

Dzień dobry, od lat zmagam się z odklejaniem i ciągłą infekcją paznokci u dwóch palców jednej stopy. Kilka lat temu byłam leczona na grzybicę paznokci i przyjmowałam wiele miesięcy doustne leki przeciwgrzybicze. Bez większego rezultatu.Miałam pobierany materiał paznokcia i badany pod względem obecności grzybów ale badanie nie wykazało grzybów. Czy przyczyną może leżeć w noszeniu zbyt obcisłego obuwia, uprawianiu intensywnego sportu?

Szanowna Pani, onycholiza czyli odklejanie się płytki paznokcia od łożyska czyli tkanek leżących bezpośrednio pod nim jest częstym schorzeniem. Przyczyny mogą być różnorakie.

Do najczęściej występujących przyczyn zaliczamy:

• powtarzające się urazy mechanicznie np. uderzanie paznokciami o klawiaturę, zwłaszcza przy dłuższych paznokciach, ciągłe naciskanie na twarde powierzchnie np. urazy zawodowe u krawcowych, intensywna eksploatacja opuszków palców np. zabiegi pielęgnacyjne przy osobach długotrwale leżących, prace w ogrodzie itp.

• narażenie na działanie środków chemicznych

• nieprawidłowe i nadgorliwie wykonywanie zabiegów manicure, w tym zbyt krótkie obcinanie, opiłowywanie paznokci, zbyt agresywne podważanie płytki paznokciowej akcesoriami w celu usunięcia zanieczyszczeń spod paznokcia

• w przypadku onycholizy paznokci stóp źle dopasowane obuwie, zbyt wąskie, zbyt ciasne, zła tęgość lub wady anatomiczne bądź pourazowe w budowie stóp.

• intensywne uprawianie niektórych dyscyplin sportowych: biegi, tenis, piłka nożna, wspinaczka

• choroby dermatologiczne: łuszczyca, pęcherzyca, przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry

• niedobory witamin i mikroelementów

• infekcje grzybicze lub bakteryjne paznokci

• choroby ogólnoustrojowe: anemia z niedoboru żelaza, cukrzyca, choroby tarczycy, twardzina układowa, sarkoidoza, szpiczak mnogi, nowotwory płuc, choroby naczyń obwodowych.

• niektóre leki: beta-blokery, tetracykliny, psolareny, doustne środki antykoncepcyjne, leki cytostatyczne

• guzy łożyska paznokcia.

W celu zapobiegania dalszemu odwarstwianiu się paznokci lub nawracaniu onycholizy należy:

• skonsultować budowę stóp i ocenę biomechaniki chodu u fizjoterapeuty, w razie konieczności wykonać wsparcie ortotyczne w postaci indywidualnych wkładek,

• zmienić obuwie na większe, o odpowiedniej tęgości,

• utrzymywać paznokcie krótkie i prawidłowo obcięte,

• unikać urazów i narażenia na działanie środków chemicznych, drażniących,

• chronić je przed nadmiernym moczeniem,

• używać rękawic ochronnych przy wykonywaniu czynności, które mogą doprowadzić do odwarstwienia paznokci.

Ważne jest regularne, kilkukrotne w ciągu dnia stosowanie wysokiej jakości preparatów do regeneracji łożyska paznokcia, np. Serum Kolagenowego Arkada TC16, Onygen firmy Podopharm. Trzeba mieć świadomość, że część paznokcia, która oddzieliła się od łożyska nie zrośnie się z nim ponownie. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż paznokieć odrośnie całkowicie - w przypadku paznokci dłoni okres ten może wynosić ok. 6 miesięcy, natomiast w przypadku stóp całkowity zrost płytek paznokciowych może potrwać nawet do roku czasu.

Życzę dużo zdrowia.

Anna Uraz-Pyrzanowska

Podolog

www.podolog-medica.pl