Jak odczytać takie badania kału?

Witam, proszę o interpretację wyników badania kału : barwa- brązowa, woń- swoistą, konsystencja- miękka, odczyn ph-6, włókna mięsne- dość liczne, krople tłuszczu- pojedyncze, ziarna skrobi- pojedyncze, pasożyty jelitowe- nieobecne, krew utajona-obecna, helicobacter pylori w kale- ujemny, kalprotektyna w kale- 6.45. Co mogą oznaczać takie badania i jakie badania jeszcze wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie kału. Taka profilaktyka pozwala wstępnie określić funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wychwycić pewne schorzenia i zdecydować o ewentualnej dalszej diagnostyce.

Nie wspomniał Pan, czy obecnie występują pewne dolegliwości, jak bóle brzucha, wymioty, problemy z wypróżnianiem się, wzdęcia, czy zaparcia. Istotnym też jest, czy była stosowana jakaś konkretna dieta oraz przyjmowane pewne leki przed pobraniem próbki kału.

Z przedstawionego wyniku badania kału, większość parametrów wystąpiła w ustalonych normach referencyjnych. Jednakże obecność krwi utajonej w kale mogłaby wskazywać na wiele przypadłości, chociaż można też to traktować, jako błąd przez niewłaściwe pobranie próbki kału. Bardzo często w czasie spożywania potraw z buraków, czy też w czasie suplementacji żelazem, może pojawić się fałszywie dodatni wynik na krew utajoną.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić przyczynę takiego stanu. Proponujemy Pani, zatem konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i diagnostyce. Możliwe, że będzie potrzeba wykonania badania kolonoskopii i gastroskopii. Tylko dzięki takiej diagnostyce będzie można wyeliminować lub wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.