Jak odczytać wyniki badań hormonalnych przy braku energii?

Witam, prosze o interpretacje wynikow TSH IIIgen 2,528 norma(0.34-5.6) FT3 3,52 norma(2,5-3,9) FT4 0,77 norma(0,61-1,12) Mam 24lata, badania wykonane o godzinie 8.00. Slabe, suche wlosy, bardzo wypadaja. Paznokcie tez slabe, ogolne zmeczenie i brak energii. Przez miesiac czasu przytylam ok 8kg, przy niezmienianiu diety.

Dzień dobry,

Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wśród osób zdrowych to ok. 1,5 , aczkolwiek średnia to średnia - są wartości wyższe i niższe. Wyniki Pani badań nie wskazują na konieczność stosowania hormonów tarczycy, chyba, że planuje Pani ciążę - wówczas, według aktualnie obowiązujących wytycznych zaleca się, aby TSH nie przekraczało 2,5 i w takiej sytuacji podaje się niewielkie dawki hormonów tarczycy. Osobiście zaleciłbym Pani oznaczenie dodatkowo morfologii, stężenia ferrytyny (jeśli jest poniżej lub w dolnych granicach normy, to warto rozważyć dodatkową suplementację żelazem), kortyzolu oraz określenie insulinooporności (najlepiej wykonując test OGTT z 5 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem glukozy i insuliny - na czczo i 1 oraz 2 h testu) oraz na wszelki wypadek ocenę stężenia antyTPO i aTG. Przyczyn objaów, jakie u Pani występują może być więcej, aczkolwiek więcej można by powiedzieć po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu Pani. Jeśli włosy wypadają głównie na czubku głowy i w ok. skroni warto ocenę rozszerzyć o badanie hormonów działających androgennie. Proszę udać się do dobrego internisty - najlepiej mającego również specjalizację z endokrynologii, który na podstawie badania i rozmowy z Panią oraz wyników badąń oceni jakie są przyczyny i zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych