Jak pomóc osobie ze stwierdzonymi stanami lękowymi?

U N. stwierdzono ostre, przewlekłe i powracające stany lękowe. Miał omamy, napady paniki. Dookoła wietrzył spisek i nie rozpoznawał osób najbliższych. Lekarz przepisał mu lek. Kuracja trwa już czwarty miesiąc. Ogólnie stan N. się poprawił. Jest lepszy nastrój, minęły omamy. Wróciła chęć do pracy (nie tylko zawodowej), radość z posiadania rodziny i optymizm. Jednak ostatnio (ponieważ czuł się dobrze) zaprzestał stosowania leku. Ostatnio wróciło przygnębienie i apatia. Jak mu pomóc? Jak długo może trwać leczenie tego typu schorzenia? Jakie skutki mogą wystąpić po odrzuceniu lub nieregularnym przyjmowaniu leku? Jak długo może trwać leczenie ? (N. martwi się że leczenie trwa tak długo i "nie ma żadnej poprawy"). Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

ponad rok temu

Witam!
Proponowałabym, aby osoba dotknięta zaburzeniami lękowymi skonsultowała się z lekarzem psychiatrą, który lek przypisał. Proszę pamiętać, że wybiórcze zażywanie leków nie przynosi żadnych efektów, a pierwsze efekty zażywania leków widoczne są dopiero po upływie 6 tygodni.
Nagłe odstawienie leków powoduje nawrót stanów sprzed poprawy, dlatego tank bardzo ważna jest kontrola lekarza. Przyjmowana początkowo dawka może być z czasem zmniejszana, tak, aby stopniowo z niej rezygnować.
Proszę pamiętać, że przy stanach lękowych skuteczna jest również psychoterapia, która opiera się na uświadamianiu źródła lęków i przepracowywaniu ich. Dlatego zachęcałabym dodatkowo oprócz farmakoterapii do rozpoczęcia psychoterapii.
Pozdrawiam