Jak powinnam dalej stosować tabletki hormonalne?

Dzień dobry, to bardzo wazna dla mnie sprawa: przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Dionelle, ostatnia tabletke powinnam wziac wczoraj (pon), ale najwyrazniej zapomnialam w co az trudno mi uwierzyc ale spojrzalam na blister i byla tam tabletka wlasnie z poniedizlaku a dzis jest wtorek. Nie wiele myslac przerazona wzielam ta tabletke. Po chwili jednak mysle ze jak mam teraz liczyc przerwe zeby jej nie wydluzyc, zawsze pierwsza tabletke bralam we wtorek a teraz by wypadalo w srode ale czy ten jeden dzien ktory nie wzielam juz nie zburzyl calego cyklu wiec po szybkich rozmyslaniach polecialam do lazienki i zwymiotowalam obficie jak tylko moglam. Od polkniecia tabletki do wymiotow minely jakis 3-5 minut. Czy moge uznac ze tabletka zostala usunieta z organizmu i przyjac ze ostatnia tabletka byla zazyta w niedziele i od tego czasu liczyc przerwe czyli zaczac nowe opakowanie w poniedzialek? A co jesli przypuscmy ta tabletka zostala w zoladku to mam nowe op zaczac w srode czy moge dla bezpieczenstwa zaczac w poniedzialek i zmienic sobie dzien przyjmowania i ewentuaonie skrocic przerwe niz ja wydluzyc? Bo chyba wydluzenie jest bardziej niebezpieczne. I wystarczy zebym przes tydzien nowego opakowania dosatkowo sie zabezpieczala? Z gory dziekuje za odpowiedz, to dla mnie bardzo wazne

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku, gdy zapomniała Pani przyjąć ostatnią tabletkę z blistra, to najlepszym wyjściem jest jej pominięcie i rozpoczęcie zarówno przerwy, jak i kolejnego opakowania o dzień wcześniej (tu w poniedziałek). Zwymiotowana przez Panią tabletka jest uznana za pomiętą, ponieważ z pewnością opuściła ona Pani układ pokarmowy, oznacza to, że jeśli kolejną przyjmie Pani pierwszego dnia tygodnia, nie będzie potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcji.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.