Jak schudnąć bez intensywnych ćwiczeń?

Mam 13 lat, jestem dziewczyną, mój wzrost to 152 cm, a waga 67. Chciałabym schudnąć 15-16 kg. Nie uprawiam żadnego sportu, czasami sobie pobiegam, ale to tylko chwile (ok. 10 min). Chce się dowiedzieć, czy mam nadwagę i jak szybko mogłabym schudnąć tyle kilogramów, bez bardzo intensywnych ćwiczeń, ponieważ jest mi ciężko oddychać podczas różnych ćwiczeń.

Witam serdecznie,
Twój wskaźnik BMI wskazuje na nadwagę (jednakże nie jest to jeszcze otyłość).
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną - zdecydowanie trzeba się jej podjąć, jednakże stopniowo. Możesz zacząć od spacerów wolnym tempem - z czasem zwiększając prędkość marszu i wydłużyć ich czas. Dodatkowo możesz wprowadzić podstawowe ćwiczenia gimnastyczne w domu, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na rolkach. Jednakże wszystko stopniowo, dostosowując intensywność do wydolności organizmu.
Warto również przyjrzeć się swojemu sposobowi żywienia.
U osób mających problem z nadwagą czy otyłością zazwyczaj obserwuje się:
- wysokie spożycie cukrów prostych (słodycze, dosładzane soki i produkty mleczne)
- niskie spożycie błonnika pokarmowego (jego źródła to ciemne makarony, ryż brązowy, kasza gryczana, warzywa, w tym strączkowe, owoce, ciemne pieczywo)
- nieregularne spożywanie posiłków
- mała liczba posiłków w ciągu dnia (2-3 max)
- dojadanie przekąsek między posiłkami
- wysokie spożycie potraw tłustych, smażonych
- spożywanie ostatniego posiłku przed snem
Jeśli weźmiesz te elementy pod uwagę i je wyeliminujesz - wtedy z całą pewnością sobie pomożesz :)