Jak skutecznie pozbyć się afty u osoby z nawrotami choroby?

Witam. Mam 21 lat i od około 13 roku życia porykam się z aftami. Wiem że jest to problem z którym można sobie poradzić jednak u mnie żadnen sposób sie nie sprawdza. Afty mam ciągle, bez momentu przerwy, jedna schodzi a na jej miejsce wychodzą 3 następne. Nie pamiętam już kiedy ostatnio zjadłam posiłek bez bólu które one wywołują. Afta utrzymuje się około dwoch-trzech tygodni i w momencie gdy zaczyna się goić pojawia się następna w innym miejscu. Nie wiem już jak mam sobie z tym radzić.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udac się do lekarza rodzinnego po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecic odpowiednie dalsze postepowanie

Witam,
etiologia występowania aft w jamie ustnej jest dość złożona, wśród przyczyn nawracających epizodów aft wymienia się głównie osłabienie odporności, przewlekły stres, drażnienie błony śluzowej, alergie, problemy żołądkowo-jelitowe, niedobory pokarmowe i inne. Czasem afty potrafią występować rodzinnie.

Czy wykonywała Pani badania morfologii krwi, poziomu żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B, glukozy? Czy przyjmuje Pani witaminy w formie suplementów diety?
Czy występują choroby ogólne? Czy ma Pani skłonność do częstych przeziębień?

Leczenie aft nawracających to nie tylko leczenie miejscowe (możliwe jest stosowanie maści lub roztworów miejscowo na zmiany, nawet bez recepty są dostępne preparaty na afty, np.Dezaftan), można płukać jamę ustną naparem rumianku, ewentualnie szałwii lub nawet mocno zaparzonej herbaty. Na pewno radziłabym zrezygnować ze stosowania preparatów (płukanki do ust, żele do stosowania w jamie ustnej) zawierających w składzie alkohol - niepotrzebnie będzie wysuszać błonę śluzową jamy ustnej i zaostrzać dolegliwości.
Dodatkowo łagodna pasta (bez ostrego smaku) oraz łagodna dieta (bez pikantnych, ostrych, kwaśnych, drażniących potraw).

Pozdrawiam