Jak ustabilizować nerwicę natręctw?

Witam Mam od paru mies zdiagnozowany stan lękowo depresyjny przez nerwicę natręctw po ojcu! Jednak jestem sama,muszę pracować,dziecko,przedszkole,a jest taki brak energii i siły do życia,że nie ma mowy by psychoterapia od tak pomogła.Chcę wyeliminować objawy lekami,ustabilizować się i w tedy psychoterapia.Asentra na mnie nie działa,odstawiłam,to sa leki,które usuwają wszystkie objawy lęku i depresji?. Wiele osób super się czuje,a terapia trwa wiele wiele miesięcy....Bawią mnie zdania powtarzających się tu psychoterapeutów :tylko psychoterapia itp Naprawdę?. Proszę jeszcze rozważyć takie kwestie: 1.Człowiek w tej chorobie jest żywym trupem,ma obowiązki,coś szybko musi człowieka postawić na nogi! 2.Nie każdy ma czas na terapie,przy firmie,dzieku itp!!! 3.Po co jest tylu psychiatrów i leków?,skoro każdy tylko terapia Proszę wziąść pod uwagę,że terapia na NFZ jest żłosna,czeka się na nią raz na 3 tyg!!,a warto płacić 20tys za lata terapii,a nawrót przy kolejnym stresie i tak jest możliwy jak najbardziej! Proszę o obiektywność Jeśli leki całkiem mi nie pomogą dobrze dobrane,to j widzę tylko samobójstwo Serio cierpienie i wegetacja każdego dnia są czymś wyjątkowym? Troszkę obiektywizmu,bo się w takich choroach cierpi męki,a nie od sobie nuda 1.

Szanowna Pani,

wskazana jest konsultacja psychiatryczna, w celu leczenia farmakologicznego lub psychoterapia poznawczo - behawioralna, psychoedukacja. Pacjent i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
"Nerwica natręctw"" inaczej zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne, objawia się napięciem psychicznym lub pobudzeniem układu współczulnego, charakterystyczne są myśli natrętne i czynności przymusowe (kompulsje), które trwają powyżej godziny dziennie i utrudniają codzienne funkcjonowanie, stanowią źródło cierpienia.
Organizm każdego człowieka zbudowany jest z układu współczulnego i przywspółczulnego. Przywspółczulny odpowiada za hamowanie, czyli relaks , sen. Układ współczulny za pobudzenie, mobilizuje organizm do działania, w momencie zagrożenia, czyli jeśli osoba oceni sytuację jako zagrażającą automatycznie aktywuje się układ współczulny - w takich sytuacjach czujemy emocje,
takie jak; strach i złość, nadnercza produkują, w dużej ilości katecholaminy (adrenalinę i noradrenalinę) i kortyzol (hormon stresu). Kiedy ocenimy sytuację jako bezpieczną, wtedy czujemy ulgę i pracę w dalszym ciągu przejmuje układ przywspółczulny (stan spokoju).
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. W nurcie poznawczo-behawioralnym klient (pacjent) i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Każdy z nas boryka się z sytuacjami, które powodują, że odczuwamy stres (lęk), organizm jest tak skonstruowany, że sam sobie radzi. Jednak, kiedy problem powoduje pewnego rodzaju dyskomfort, dysfunkcje lub cierpienie - to wskazuje na objaw chorobowy z obszaru zaburzeń lękowych i wymaga leczenia.
Leczenie farmakologiczne ustala lekarz psychiatra, inną metodą jest psychoterapia. W leczeniu zaburzeń lękowych wysoką skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje podejście poznawczo - behawioralne.
W Pani przypadku wymagane jest kompleksowe leczenie, farmakoterapię ustala lekarz psychiatra indywidualnie dla każdego pacjenta, są placówki, które stricte zajmują się leczeniem OCD, w takim miejscu może Pani uzyskać profesjonalną pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania
jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany, bowiem próby
zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego ja też zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej
psychoterapii, która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska równowagę wewnętrzną,
umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia
oraz spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl