Jak wyglądają afty w jamie ustnej?

W policzku po wewnętrznej stronie obok dziąsła zęba mądrości na policzku mam dziwną dziurkę, która jest otoczona białą plamą a dalej jest zaczerwieniona. Czy to jest forma afty ? W ciągu 2 miesięcy miałem 2 afty czy to może o czymś przesądzać ?

Lek. Aleksandra Witkowska

proszę skonsultować się z periodontologiem
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Schorzenia dziąseł mają wpływ na nasze samopoczucie, a nie leczone mogą być przyczyną chorób atakujących cały organizm. Większość zmian chorobowych w jamie ustnej to objawy zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastun poważniejszych chorób. Tylko część z nich ma charakter miejscowy. Najczęściej w jamie ustnej tworzą się afty. Afta to owalny wykwit z żółtawym nalotem pod którym jest nadżerka otoczona czerwonym rąbkiem zapalnym. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy.
Choroba ta dotyczy każdego, szczególnie u młodych kobiet między 25-40 rokiem życia. Przyczyny powstawania aft nie są do końca poznane, natomiast sugeruje się, iż główną rolę odgrywa spadek odporności organizmu. Tworzeniu aft sprzyjają i mogą je prowokować, urazy mechaniczne, stres, menstruacja, niedożywienie, alergie pokarmowe, przeziębienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków, brzegach języka i czasem na dziąsłach.
Objawy:
• Pieczenie
• Miejscowy ból
• Czasami gorączka i powiększenie węzłów chłonnych
Leczenie: małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. Jeżeli nawroty choroby są częste należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami. Obecnie bardzo dobre efekty w leczeniu aftoz daje ozonoterapia.

Tak, najprawdopodobniej to afta. Afta to niewielkie owrzodzenie o kremowym odcieniu (nalocie) otoczone czerwoną obwódką, występujące najczęściej na dziąśle, języku lub w miejscu połączenia policzków z dziąsłami. W Pana przypadku zależy jak duża jest afta, te mniejsze mają tendencję do nawrotów. Przyczyny mogą być różnorakie: nieodpowiednia higiena jamy ustnej, złe nawyki np. jedzenie nieumytych owoców i warzyw, obgryzanie paznokci czy nawet długopisu, co powoduje dostanie się dodatkowych bakterii do jamy ustnej. Następnie – źle dopasowana proteza zębowa, choroby zębów np. próchnica, obecność kamienia nazębnego i właśnie – tak jak u Pana – wyrzynające się „ósemki”. Najlepiej udać się do stomatologa, by wykluczyć inne możliwości (np. przetoka od chorego zęba). Może przepisać Panu preparaty, które pomogą w wygojeniu owrzodzeń. Nie bez znaczenia przy aftach są także predyspozycje genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca), spadki odporności, przebyta niedawno antybiotykoterapia. Proszę pamiętać, że zawsze, jeśli zmiana występuje dłużej niż 2 tygodnie, konieczna jest pilna wizyta u dentysty, aby wykluczyć groźne zmiany o charakterze nowotworowym.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry