Jaka może być przyczyna ciągłego występowania koszmarów nocnych?

Dzień dobry. Odkąd sięgam pamięcią mam bujne sny. Lecz od kilku lat śnią Mi się praktycznie same koszmary ,budzę się po kilka do kilkunastu razy w nocy. Budzę się cały spocony i się trzęsę że strachu ,serce Mi bije. Zawsze są to sytuację zagrożenia życia ,budzę sie. Obmywam się idę dalej spać i nie śni Mi się coś innego lecz kontynuację mam tego samego snu od momentu w którym się przebudziłem.. Jest to bardzo straszne ,czasami boję się ponownie usnąć ,lecz zmęczenie nie pozwala Mi się powstrzymywać przed spaniem. Sny się nasilają ,znikają i później znowu występują. Nie mam ani problemów zdrowotnych ,ani psychicznych ,nie towarzyszy Mi stres w życiu ,ani żadne konflikty ,nie zamyślam się niczym ,ani się nie zamartwiam ,nikt Mi nie umarł niedawno ,za nikim nie tęsknię ani nic innego co mogło by Je powodować. Przeraża mnie to nie wiem jak z tym walczyć ,ani co jest przyczyną ,

Dzień Dobry Panu,

Z Pana relacji wnioskuję, że w snach odtwarza Pan (być może) trudne dla Pana doznania z przeszłości, co ma odzwierciedlenie w Pana snach.

Zachęcałabym Pana do konsultacji w Poradni Zaburzeń snu albo w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu) celem dotarcia do tego przyczyny.

Z przesłaniem dla Pana tylko regenerującego snu i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

wskazana jest konsultacja w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
Często jest tak, że śnimy pod wpływem emocji przeżywanych w ciągu dnia. Sen jest naturalną relaksacją, Pana organizm nie odpoczywa, ponieważ pobudzony jest układ współczulny - emocje strach, który mobilizuje do ucieczki i złość, która mobilizuje do walki, wzmożona praca nadnerczy - wyrzut katecholamin (szybkie tętno, podwyższone ciśnienie krwi, problemy gastryczne), kortyzolu, wzmożona potliwość - to tak jakby był Pan w permanentnym stresie, organizm się nie regeneruje podczas snu. Trzeba zadbać o higienę snu; https://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen

Pozdrawiam serdecznie