Jaka rada dla osoby z borderline?

Dzień dobry. Kilka lat temu byłem (po raz kolejny) w szpitalu psychiatrycznym. Na wypisie (epikryza czy jakoś tak) jest napisane: zaburzenia depresyjne, zaburzenia osobowości (borderline?). Dzieciństwo spędziłem w domu pełnoalkoholowym, tj. obydwoje tzw. rodzice chlali, a tzw. ojciec regularnie wyżywał się na mnie, poniżał, upokarzał itd. co 2-3 tygodnie przez kilkanaście lat. Tak zwana matka piła zazwyczaj ciągami 6-14 dni, dwa-trzy tygodnie przerwy i od nowa. Ale mój problem to cały czas trwające myśli "s", bezsilność, apatia itd. Antydepresantów mam dość ze względu na skutki uboczne. W internecie przeczytałem, że nie mam raczej szans na wyleczenie się z tego. Od kilku miesięcy znowu z nimi mieszkam. Szukałem w necie organizacji bądź fundacji, która jakoś pomaga przy tym (niezawinionym przeze mnie) zaburzeniu, ale nie ma. Czy można z tym coś zrobić, czy już nie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Pana!

Można, a nawet trzeba z tym "coś" robić. Przede wszystkim uważam, że potrzebuje Pan psychoterapii. Samo leczenie farmakologiczne jest niewystarczające. Leki antydepresyjne wyciszają objawy depresji, ale dopóki nie zajmie się Pan podstawowym problemem, jakim jest osobowość borderline, depresja będzie powracać.

Psychoterapia nie zmieni pańskiej osobowości, ale może złagodzić, a nawet wyeliminować część z jej najdotkliwszych przejawów, co w znaczący sposób poprawi Pana funkcjonowanie.

Szczerze namawiałabym Pana również, aby zapisał się Pan na terapię dla DDA lub grupę wsparcia. Dorastanie w domu alkoholowym, w środowisku przemocy pozostawia w życiu ofiary blizny, które same się nie zagoją, co gorsza powodują wiele komplikacji. Dlatego niezwykle istotnym jest, aby dzieci alkoholików przeszły przez ww. terapię. Namawiam do poszukania, choćby w internecie, portali i grup wsparcia dla DDA.

Natomiast w kwestii psychoterapii, niestety, ciężko będzie Panu znaleźć państwowy ośrodek lub fundację oferującą bezpłatną terapię. Może Pan spróbować w poradni zdrowia psychicznego. Takie poradnie funkcjonują prawie w każdym mieście, zazwyczaj przy szpitalu.

Pozdrawiam.