Jakie należy zastosować leczenie u 73-latki?

Pani/Panie Doktor czy mogliby Panstwo coś zalecić odnośnie parametrów nerkowych mojej mamy. Mama ma 73 lata ma nowotwór neuroendokrynny płuca, w listopadzie 2017 r, miała w Gdańsku operację, torakochirurg próbował usunąć płuco jednak naciek zajął żyłę główną więc nie podjął próby usunięcia. W ostatnich dniach listopada mama przyjęła pierwszy cykl chemioterapii cisplatyny, później w połowie grudnia drugi cykl (najsilniejsze rodzaje) połączony z pobytem w centrum radioterapii w Eblagu (30 naswietlen w najwyższej dawce). W planie byly 4 cykle jednak ze wzgledu na stan nerek byly tylko 2 cykle. Przed operacją kreatynina wynosiła 1,0 po dwóch cyklach chemioterapii 3,8 przy wypisie ze szpitala w połowie lutego 2,4 i na tym poziomie się utrzymuje wynik z 13.04 kreatynina 2.4 GFR wg MDRD. Piszę ponieważ mama ma mieć TK 12-go maja. Czy przy tych parametrach możliwe będzie wykonanie TK z kontrastem? Czy mama powinna przyjmować leki na poprawę wydolności nerek? Dodam, że do połowy marca mama przyjmowa leki moczopędne (przez miesiąc od wyjścia że szpitala)?

Lek. Wojciech Zygmunt

Konieczne jest odpowiednie nawodnienie oraz forsowanie diurezy lekami moczopędnymi. W razie pogorszenia wyników konieczne może być rozpoczęcie dializ, chociaż ze względu na ciężki i nierokujący przebieg choroby może do tego nie dojść, jeżeli lekarz uzna, że leczenie jest już tylko paliatywne, a dalsza uporczywa terapia będzie wiązać się tylko z cierpieniem pacjenta. Co do TK to decyzja co do kontrastu będzie zależeć od radiologa. Pozdrawiam.