Jakie popełniam błędy?

Dzień dobry. Jestem kobietą i mam 18 lat. Ostatnio odchudzałam się i chciałam wrócić do normalnego odżywiania się. Mój dzienny jadłospis wygląda mniej więcej tak: śniadanie: kromka chleba pszenno-żytniego z masłem, wędliną (czasem zamiast wędliny jest ser lub konserwa rybna), plaster pomidora. Do tego herbata bez cukru. Obiad: "pewna ilość" zupy (to są jakieś dwie mniejsze nalewajki), czasami trochę ziemniaków, udko z kurczaka gotowane, jakaś sałatka, często również zamiast takiego drugiego dania zjem pampucha (kluska na parze) lub naleśnik, herbata bez cukru. Kolacja: pół kromki chleba z masłem i wędliną/serem/konserwą rybną lub serek homogenizowany, herbata bez cukru. Niekiedy pomiędzy posiłkami zjem jabłko, czasami dwa. Nie jem w ogóle słodyczy. Nie wiem, czy to, jak teraz jem, jest wystarczające dla dobrego funkcjonowania mojego organizmu. Dlatego proszę o wskazanie moich błędów i poprawienie ich. Dzienny jadłospis wygląda podobnie. Co robię źle? Co powinnam zmienić w swoim odżywianiu? Czy cukry w postaci słodyczy też są mi potrzebne? Dziękuję i proszę o pomoc.

Witam,

Cukry proste, które są w słodyczach, nie są Ci potrzebne, dlatego powinnaś je spożywać jak najrzadziej. Nie napisałaś jaka jest Twoja masa ciała i wzrost, dlatego nie wiem, czy masz nadwagę.

Twoja dieta jest uboga w warzywa i owoce. Spożywasz też za mało posiłków. Staraj się też unikać smarowideł na chleb, zwłaszcza masła.

Powinnaś wiedzieć, że codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych).

Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych, tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Unikaj tłustych serów i wędlin. Jedz produkty białkowe niskotłuszczowe.

Pamiętaj też o aktywności fizycznej. Ćwicz na lekcjach wf., ale także poza szkołą. Zapisz się na basen lub wybierz się na rower. Przykładowe ćwiczenia do wykonywania w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.