Kiedy mogę rozpocząć branie tabletek, aby przesunąć termin miesiączki?

Witam, mam 19 lat i biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad 5 miesięcy. Tym razem nie zdążyłam umówić się do lekarza, więc nie mam recepty. Dzisiaj mija 11. dzień przerwy, która powinnam trwać 7 dni. Czy jeśli jutro wykupię tabletki mogę zacząć je brać, czy należy czekać do okresu? Drugi problem jest taki, że chciałabym przesunąć okres o kilka dni, ponieważ w czasie, gdy powinnam dostać okres jest bardzo ważne wydarzenie w moim życiu. Czy mogę wziąć tabletki po tak długiej przerwie a następnie nie robiąc przerwy zacząć kolejne opakowanie? Czy dostanę okres zgodnie z moim cyklem, czy dostanę okres dopiero (gdybym jednak mogła wziać teraz to pudełko), gdy skończę opakowanie. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może Pani rozpocząć kolejne opakowanie w dowolnym momencie, jednak jeżeli nie będzie to pierwszy dzień okresu, konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień. Można również stosować dwa opakowania tabletek z rzędu, wiążę się to jednak z wysoką szansą wystąpienia nieplanowanych plamień czy nawet krwawień w ciągu brania tabletek, która będzie jeszcze bardziej zwiększona poprzedzającą, dłuższą niż zwykle przerwą w ich braniu. Dlatego w czasie ważnego wydarzenia może nie wypadać przerwa, ale do krwawienia i tak może dojść.

Pozdrawiam serdecznie!