Kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Witam, mam 17 lat. Miesiączkuję od około 3 lat. Kiedy powinnam się udać na pierwszą wizytę u ginekologa?

Witam serdecznie,

Myślę, że do ginekologa może udać się Pani już teraz. Lekarz zbierze dokładny wywiad dotyczący Pani (miesiączkowanie - czy jest regularne, dolegliwości bólowe itp.) oraz rodziny (np. czy były przypadki nowotworów piersi w rodzinie). Zbada piersi, w razie potrzeby zaleci USG. W razie potrzeby zaleci także najlepsze metody antykoncepcyjne. Badanie ginekologiczne - przez pochwę wykonuje się u dziewcząt, które rozpoczęły współżycie. Jeżeli istnieje podejrzenie nieprawidłowości, lekarz może zbadać dziewczynę, która jeszcze nie współżyła, przezodbytniczo. Cytologię (czyli wymaz z szyjki macicy) wykonuje się oczywiście także dopiero po rozpoczęciu współżycia lub w przypadku ukończenia 21 lat.

Pozdrawiam serdecznie