Kobieta , 21 lat Witam.Moja grupa krwi to A rh .Przeczytałam w internecie,że powinnam unikać mięsa i produktów mlecznych,a także m.in.pomidorów i ziemniaków,za którymi bardzo przepadam.Czy powinnam stosować się do tych zaleceń? Cierpię na częste infekcje dróg moczowych i bóle gardła,brzucha.Podobno grupa krwi A jest bardziej narażona na ryzyko cukrzycy i raka.Jak do tego nie dopuścić?Proszę o radę dietetyka.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Ewelina Gumiela 23
Mgr Ewelina Gumiela Dietetyk, 23 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,


"dieta zgodna z grupą krwi" nie ma za sobą rzetelnych badań, które potwierdzałyby jej założenia, dlatego nie polecam stosowania się do niej.

Najlepiej, aby stosowała się Pani do uniwersalnych zasad zdrowego żywienia (np. piramida zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia). Być może są już powszechnie i dobrze znane, ale rzeczywiście to one są potwierdzone rzetelnymi badaniami. Przykładem diety zgodnej z tymi zasadami jest dieta śródziemnomorska, która jest zalecana chociażby w prewencji chorób, o które Pani pyta.

Częste infekcje i bóle gardła, brzucha powinny być przez Panią skonsultowane z lekarzem.


Pozdrawiam
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Grupa krwi – Grupy krwi są określane w badaniu polegającym na ocenie zachowania się badanych krwinek czerwonych w obecności surowicy wzorcowej, zawierającej określone przeciwciała albo na zachowaniu się badanej surowicy w obecności krwinek wzorcowych, zawierających znane antygeny.
  • Cukrzyca – Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny.
Artykuły na ten temat
Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

Ból gardła - ból gardła a przeziębienie, zapobieganie, leczenie

Ból gardła najmocniej daje się we znaki zaraz po obudzeniu. W ciągu dnia możemy nawet o nim zapomnieć. Przeziębienie nie odpuszcza jednak tak łatwo. Ból gardła nie zawsze jest spowodowany infekcją. Może być też spowodowany wdychaniem zbyt suchego lub...

Grupa krwi a dieta - dieta dla grupy krwi AB, 0, A, B

Dieta dla grupy krwi 0 - właściwości, wady i zalety, jadłospis, przepisy

Grupa 0 to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona grupa krwi. Jej posiadacze żyli przeszło 40 tysięcy lat p.n.e., a żywili się upolowaną zwierzyną i roślinami. Ponieważ współcześni posiadacze grupy krwi 0 odziedziczyli po przodkach sprawny układ odpornościowy...

Grupa krwi a dieta - dieta dla grupy krwi AB, 0, A, B

Dieta dla grupy krwi - grupa A, grupa B, grupa AB, grupa 0

Dieta a grupa krwi **to wciąż kwestia sporna wśród wielu dietetyków. Większość z nich uważa, że odżywianie dostosowane do grupy krwi nie ma sensu. Inni są zdania, że grupa krwi w znaczący sposób wpływa na sposób żywienia i powinno się ją uwzględniać w...