Lęki - jak z nimi walczyć?

Witam, ostatnio mam problemy, ciągle dopadają mnie lęki. Boję się zostać sama w domu, że coś mi się stanie. Dziwne kołatanie serca, uczucie jakby coś mi się robiło, jakby mi było słabo. Robiłam badania: morfologię, elektrolity TSH. Wszystko w normie. Holter ekg wykazał tylko, że szwankuje tętno. Dostałam tabletki, tętno się uspokaja, ale lęki i myśl, że coś jest nie tak pozostała. Proszę o pomoc. Nie mogę normalnie funkcjonować. Jazda samochodem zawsze mnie uspokajała, lubiłam to bardzo, a teraz budzi lęk.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Lęk powstaje w psychice i to w niej znajdują się problemy i przeżycia, które są jego przyczyną. Nasilony lęk może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania i kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest dotarcie do podłoża problemu i leczenie nie tylko objawów, ale przede wszystkim przyczyn zaburzenia. Silny lęk może wywoływać objawy somatyczne, które nie mają odzwierciedlenia w badaniach laboratoryjnych. Leki, które Pani przyjmuje mogą zmniejszać same dolegliwości, natomiast nie wpływają na rozwiązanie problemów, które wywołują silny lęk. Dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa. Praca z psychologiem nad swoimi problemami może pozwolić Pani zrozumieć, dlaczego odczuwa Pani tak silny lęk i radzić sobie z narastającymi emocjami. Rozwiązywanie problemów psychicznych może pozwolić Pani poradzić sobie z trudnościami i zmniejszyć dolegliwości lub całkowicie je wyeliminować.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Zalecałabym Pani zastanowić się nad odpowiednią formą pomocy dla siebie.
Pozdrawiam serdecznie