Liczne guzki Schmorla na zdjęciu RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Dzien dobry nazywam się Karolina i mam 24 lata.Ostatnio miałam  problemy z czestym bolem kręgosłupa. W końcu poszłam do lekarza i dostałam skierowanie na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego odcinka lędźwiowego. Po wykonaniu zdjęcia zdiagnozowano u mnie liczne guzki schmorla. Interesuje mnie co to takiego te guzki? Czym to się leczy farmakologicznie, fizjoterapią czy może grozi mi jakiś zabieg operacyjny. Bardzo się denerwuje bo jestem młoda osobą a diagnoza „guzki” jakoś mi się źle kojarzy. Proszę o wszelkie informacje na ten temat. Z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Guzki Schmorla są bardzo często rozpoznawane w badaniach obrazowych, niemniej zazwyczaj nie wymagają jakiegokolwiek swoistego leczenia, nie wiem czy odczuwa Pani dolegliwości bólowe?

Guzki Schmorla to stosunkowo częste, najczęściej nie dające żadnych dolegliwości zmiany patologiczne zazwyczaj występujące w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Do tej pory nie ma jednoznacznych wytycznych leczenia guzków Schmorla. Najczęściej proponowaną metodą jest stabilizacja kręgosłupa. Dotychczasowe badania nie wykazały skuteczności żadnej z tych metod w leczeniu bolesnych guzków Schmorla. Dużą trudnością w leczeniu jest brak jednoznacznej metody diagnostycznej pozwalającej wskazać, które guzki mogą być przyczyną bólu. Przy obecnym stanie wiedzy najczęściej stosowane leczenie nie różni się w żaden sposób od rutynowego postępowania w nieswoistym bólu kręgosłupa: niesteroidowe leki przeciwzapalne i fizjoterapia.

Prosze udać się z wynikiem do lekarza.

Magdalena Mroczek

Guzki Schmorla są to patologiczne zmiany degeneracyjne, często opisywane na zdjęciach rentgenowskich. Polegają one na wpukleniu się krążka międzykręgowego na ścianę przylegającego dysku. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości. Występują najczęściej w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Ich znaczenie pozostaje do tej pory niewyjaśnione.
W badaniach MRT są bardzo często opisywane, aż u 40 do 70 proc. ludzi. Guzki Schmorla najczęściej uważa sie za aminy degeneracyjne, chociaż przyczyna i mechanizm ich powstawania nie zostały do końca wyjaśnione. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości bólowych i w takich przypadkach nie wymagają leczenia.

Ważne jest zweryfikowanie czy podawane przez Panią dolegliwości bólowe mają związek z guzkami Schmorla czy może mają inne przyczyny występowania. Może to zrobić lekarz neurolog. Jeżeli chodzi o leczenie guzków to opiera się ono głownie na fizjoterapii. Fizjoterapeuta może pokazać jak najlepiej odciążyć kręgosłup. Poza tym przy dolegliwościach bólowych podaje sie leki z grupy NLPZ tj. paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Nie ma co nadmiernie przejmować się samym opisem guzków, są one niegroźne i występują powszechnie. Tylko jeśli powodują dolegliwości bólowe należy przyjrzeć się im dokładniej.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem neurologiem, który raz jeszcze oceni zdjęcia kręgosłupa i stan kliniczny. Może on też zalecić w razie potrzeby fizjoterapię i leki przeciwbólowe. Zabieg operacyjny nie jest metodą pierwszego wyboru przy tej dolegliwości, a może się zdarzyć, ze dolegliwości bólowe same miną bez jakiekolwiek interwencji.