Mam zaburzenia psychosomatyczne czy coś innego?

Witam, Jestem chłopakiem, mam 15 lat. Odczuwam mocne bóle (skurcze, kucie, uciski itp.) po lewej stronie klatki piersiowej i pod lewą łopatką. Odczuwam też bóle w brzóchu, uciski itp. mam też bóle w okolicy mostka, kłucia. Odczuwam też pulsacje żył czy tętnice na cały ciele w różnych okolicach, są to takie nagłe zrywy. Mam pocenie się rąk i stóp, odczuwam mrowienie. Ręce i stopy są zimne. Mam sporadyczne bóle głowy. Czasami te bóle trwają krótka a czasami cały dzień, a przeważnie to drugie. Byłem pięć miesięcy temu w szpitalu na badaniach zrobili mi EKG, echo serca, holtera, zbadali krew i mocz, prześwietlenie klatki piersiowej, ciśnienie, EKG jelit, żołądka. Powiedzieli mi tyle, że coś tam, dokładnie nie wiem mam z sercem, ale powiedzieli, że to jest nie groźnie i że można z tym żyć. Ogólnikowo to wszystko na badaniach wyszło dobrze. W rozpoznaniu napisali, że mam nerwicę wegetatywną. Przepisali mi tylko jakieś leki ziołowe, które nic nie dawały. Minęło te pięć miesięcy i się nic nie zmieniło, tylko pogorszyło - mocniejsze bóle i w różnych miejscach. Byłem u neurologa i powiedziano mi, że od strony nerwowej nic mi nie jest, ale to też nic nie dało. Byłem u psychologa już dwa razy - nic tam wielkiego mi nie pomógł ani nie powiedział tylko, że mam zażywać magnez i persen forte (ziołowe ,mocniejsze). I teraz nie wiem czy mam w sobie jaką chorobę od strony organizmu czy są to zaburzenia psychosomatyczne. Jest tylko coraz gorzej już nie mogę tego znieść i się obawiam czy coś czasem w szpitalu nie przeoczyli. Albo żeby od tych bóli nic się mi nie stało. Czy nie mam jakieś choroby serca albo coś innego!? Proszę o pomoc ja chcę się już z tego wyleczyć!

Witam serdecznie,

Jeśli wykonane badania nie potwierdziły choroby cielesnej, należy wziąć pod uwagę zaburzenia psychosomatyczne, czyli nerwicowe. Leczenie tego typu zaburzeń polega przede wszystkim na psychoterapii - ziołowe leki dostępne bez recepty są zazwyczaj nieskuteczne w takich przypadkach.

Psychoterapia polega na regularnych, systematycznych rozmowach z psychologiem - dwa spotkania to zdecydowanie za mało.
Zaburzenia nerwicowe występujace u dzieci i nastolatków mogą również być leczone psychoterapią rodzinną. Byłoby najlepiej, gdybyś zgłosił się razem z Mamą do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Pracują tam lekarze i psycholodzy wyspecjalizowani w diagnozowaniu i leczeniu tego typu problemów.

Osoby cierpiące na zaburzenia określane jako psychosomatyczne często nie dowierzaja diagnozie, czują się lekceważeni, odwiedzają szereg specjalistów, mogą również sięgać po  niekonwencjonalne metody leczenia (jak np.bioenergoterapia).
Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone. Napięcie psychiczne, nieuświadamiane problemy mogą powodować napięcie układu nerwowego i mięśni co może objawiać się jako nietypowe dolegliwości bólowe.

Z pozdrowieniami