Nerwobóle, drgawki na całym ciele, problemy z oddychaniem, ucisk w gardle i przyspieszone bicie serca a lot samolotem

Od 18 roku życia mam nerwobóle. Teraz od 3 mies mam dziwne ataki tzn.zaczynam cała drżeć i boje sie nie wiem czego. Mam też problemy z oddychaniem bo czuje jak ściska mnie coś w gardle, więc staram sie wtedy głęboko oddychać,co pomaga. Czasem mam też przyspieszone bicie serca tak ze malo mi nie wyskoczy,a potem sie upsokaja tak ze w ogole nie czuje. Każdy twierdzi ze to nerwica. Może i tak, ale zastawiam sie czy moge latać samolotem czy na pewno nic mi sie tam nie stanie, bo to az 25 godzin?????

Mgr Anna Bal Psycholog, Gdańsk

Witam Pana. Z opisu objawów, które pan przedstawia, faktycznie można przypuszczać, że mamy do czynienia z reakcją lękową, przypominającą atak paniki. To nie jest groźne dla zdrowia, ale może być bardzo uciążliwe w życiu, zwłaszcza jeśli trudno nam nad tymi reakcjami zapanować, o czym pan zresztą wie najlepiej. Dobrym kierunkiem jest praca nad oddychaniem, ponieważ przywrócenie równowagi oddechowej jest podstawowym warunkiem uspokojenia i wyciszenia reakcji lękowej. Ważne jest natomiast, żeby przynajmniej na początku skonsultował się pan ze specjalistą, w celu instruktażu oddechowego, ponieważ zbyt głębokie oddychanie może prowadzić do hiperwentylacji, co skutkuje wtórnie jeszcze silniejszą reakcją lękową.Zwłaszcza, kiedy ma Pan przed sobą tak długi lot, warto skorzystać z konsultacji psychologa, który pomoże Panu przygotować się na ewentualne dolegliwości i nauczy radzić sobie z przykrymi objawami lęku. W Warszawie taką pomocą służą specjaliści Kliniki Stresu ( klinikastresu.net) i mogą Panu pomóc przygotować się do komfortowego lotu. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
Jeżeli już wymieniamy ośrodki zajmujace się podobnymi dolegliwościami,polecam hipnoterapię/np.Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii Gutkowski w Warszawie lub terapię ericksonowską ,którą może poprowadzić psychoterapeuta majacy kwalifikacje w tej metodzie.
Jest to jednak kryptoreklama i nie powinna mieć tutaj miejsca.
Zatem:lęki,które przeżywasz są niewatpliwie związane z "oderwaniem się od gruntu"i mają je najczęsciej osoby,którym trudno jest powierzyć się cudzej kontroli/zdać na kogoś w chwilach trudnych/.Może stąd też pytanie zadane do wirtualnej poradni zamiast bezpośrednio,do specjalisty w gabinecie stacjonarnym.A w tym właśnie przypadku byłaby to najbardziej własciwa forma pomocy,nie tylko dotycząca latania ale pozwalajaca odbudować zaufanie do otoczenia.Dorażnie można pomóc sobie farmakologicznie,ale jeżeli chciałabyś podjąć pracę nad właściwym problemem-trzeba zaryzykować spotkanie.I ma ono być z osobą,która ma kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii,nie będzie Cię uczyła oddychania,lecz umozliwi zdrowe relacje.
Pozdrawiam.